Nemocnice se velmi liší v tom, jak léčí

  • 21
To, co se zatím jen neoficiálně říkalo, platí doopravdy: mezi nemocnicemi existují značné, mnohdy několikanásobné rozdíly v tom, jakou v nich má člověk šanci na rychlé uzdravení. Rozdíly jsou v léčbě srdce, rakoviny a také v ortopedii.

Naopak, zdá se, je celkem jedno, do jaké porodnice jde žena rodit. Tam se výsledky příliš neliší.

Takové jsou první závěry obsáhlé analýzy dat za loňský rok, které zpracovalo Národní referenční centrum zdravotních pojišťoven. Zkoumalo údaje o pobytech pacientů v nemocnicích, celkem jich bylo přes dva miliony.

"Na to, jak jsme malá země, je až zarážející, jak se na jednom konci republiky léčí jinak než na tom druhém," řekl Pavel Frňka z České národní zdravotní pojišťovny.

Konkrétní mapu nemocnic s výsledky se však zatím pacienti nedozvědí. Pojišťovny tvrdí, že bez souhlasu nemocnic jsou vázány mlčenlivostí, a tak hodlají postupně zveřejňovat jen to, na čem se s nimi dohodnou.

Jeden a zatím vůbec první příklad přesto zveřejnily: sestavily žebříček krajů podle toho, jak dlouho v nemocnicích zůstávají pacienti po ošetření srdce, takzvané angioplastice. Provádí se pacientům s prodělaným či hrozícím infarktem.

Vyšlo najevo, že na Vysočině zůstávají pacienti po zákroku v nemocnici třikrát déle než například v jižních Čechách či Praze. V hlavním městě se těchto výkonů zároveň dělá nejvíc.

Vyléčíš se? Zemřeš? To je česká ruleta - komentář Jany Bendové čtěte ZDE

O čem tedy žebříček svědčí? "Možná o zkušenosti. Když něco jako doktor dělám méně často, potřebuju víc času a taky se víc jistím, kdyby se něco stalo. Nebo prostě nemám zaplněná lůžka, a tak na nich pacienty déle držím," uvažuje Frňka, dodává však: "Jsou to hypotézy, které budeme ověřovat." 

Podle čeho si vybrat dobrou nemocnici
Jaká nemocnice je v daném oboru nejlepší? O kolik mám v jedné větší šanci, že přežiju, než v druhé? Odpověď na tyto otázky hledá kdekterý nemocný, ale zatím ji může hledat leda v šeptandě, ať už mezi pacienty nebo mezi známými doktory. Výsledky konkrétních nemocnic jsou zatím neveřejné.

Jediná veřejná odpověď zní: má smysl se ptát. Vyšlo například najevo, že v některých krajích umírá v nemocnicích více pacientů s nádorem plic než v jiném. Rovněž předseda onkologické společnosti Jiří Vorlíček potvrzuje: "V některých nemocnicích přežívají pacienti po operaci nádorů až dvakrát déle než v jiných."

Rozdíly potvrdila i nejnovější studie ministerstva zdravotnictví. "Pacienti se sepsí (celkovou otravou organismu) jsou mnohdy léčeni v nemocnicích s malými zkušenostmi a neodpovídajícími prostředky," řekl šéf odboru zdravotní péče ministerstva Pavel Březovský. Zatímco ve "zkušených" nemocnicích byla úmrtnost ve výši 15 procent, v těch "méně zkušených" 37 procent.

Utajovaná data
Výsledky zůstávají tajné. "S nemocnicemi ale jednáme o tom, jaká data postupně uvolnit, až bude jisté, že nejsou ničím zkreslená," řekl Jaromír Gajdáček ze Svazu zdravotních pojišťoven.

Národní referenční centrum předpokládá, že do konce roku zveřejní podrobnější údaje o výsledcích u kloubních náhrad a že do dvou let to bude ve všech oborech samozřejmostí.

Jenže tomu se brání například současná ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. Podobně jako například kdysi její stranický kolega Bohumil Fišer říká, že pacienta by to zbytečně mátlo a že by byly bity nemocnice, které léčí závažněji nemocné pacienty a jejichž výsledky by logicky byly horší.

Tento argument však pojišťovny vyvracejí: srovnávají se stejné případy. Někde však ještě není co srovnávat. "Jen málo nemocnic si sleduje, kolik pacientů se v nich nakazí infekcí, kolik pacientů má proleženiny. A nikdo je k tomu ani nenutí," říká David Marx z organizace, jež nemocnicím uděluje akreditace. I to podle něj o kvalitě léčby hodně vypovídá.

Hodnotili i pacienti
Podle Pavla Březovského z ministerstva zdravotnictví však není důležitá jen léčba, ale i to, jak se pacient v nemocnici cítí. Jak se k němu lékaři a sestry chovají, jak ho informují, jakou mu poskytují citovou oporu.

A právě na to se před dvěma roky začalo ministerstvo ptát pacientů celkem z 22 nemocnic, které se do pilotního projektu přihlásily. Zvítězila tehdy malá soukromá nemocnice sv. Zdislavy ve Valašském Meziříčí, naopak propadla Fakultní nemocnice v Praze na Bulovce a nemocnice v Sokolově.

"Přijali jsme řadu opatření, v odměňování jsme zohlednili i chování personálu k pacientům. V dalším dotazníku už jsme pak dopadli mnohem lépe," tvrdí ředitelka sokolovské nemocnice Věra Procházková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video