Zamykání kontejnerů s hotovými jídly

Zamykání kontejnerů s hotovými jídly - Přísnější dohled nad celou cestou potravin od příjmu surovin až po vydávání obědů pacientům zavedla plzeňská fakultní nemocnice. Důkladněji než dříve je kontrolováno i zamykání kontejnerů s hotovými jídly před distribucí do jednotlivých částí nemocnice, 14. května 2003 | foto: Petr Eret, ČTK

Nemocnice se obrnily před vyděračem

  • 95
Nemocnice v Česku zavedly mimořádná opatření. Neznámý vyděrač jim hrozí, že otráví jídlo kyanidem, pokud nedostane stovky milionů korun. Hygienci drží nepřetržitou službu, aby byla strava v nemocnicích stále pod kontrolou.

"Jsme dostupní stále. Všichni jsme vybaveni mobilními telefony," upřesnil doktor Bohuslav Málek z útvaru krizového řízení pražské hygienické stanice.

Jak dlouho budou opatření platit, záleží podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Mária Böhmeho na policii, jak hrozící riziko vyhodnotí.

Nebezpečný jed se už našel v pražské porodnici U Apolináře. "Zajistili jsme, aby se kyanid v žádném případě nemohl dostat ke stravě pro pacienty. Jaká opatření jsme přijali, to vám ale nesmím říci," uvedl pro MF DNES Martin Holcát, ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, pod kterou porodnice spadá.

Ostrahu posílili i v pražské motolské nemocnici, kde se denně připraví zhruba osm tisíc jídel. Podle mluvčí Evy Jurinové se zvýšilo i hlídání přístupových cest. "Kuchyně není jednoduše přístupná a není snadné do ní proniknout," poznamenala. Další opatření odmítla mluvčí specifikovat. 

"Máme věc pod kontrolou, ale nikdy nemůžeme úplně vyloučit, že se nic nestane," řekl ČTK ředitel fakultní nemocnice Na Bulovce Jaroslav Štrof. Více se nechtěl vyjádřit, aby neohrozil přijatá bezpečnostní opatření a vyšetřování policie.

Vyděrač hrozí nemocnicím

Žádá 300 milionů
-
čtěte ZDE.

V Thomayerově nemocnici zase příslušníci ostrahy areálu daleko důsledněji hlídají stravovací objekty. Kontroluje se také podávané jídlo, i když to není nic mimořádného.

"I za běžných podmínek dietní sestry odebírají vzorky stravy," řekl ČTK náměstek ředitele Petr Mach.

Pozadu nezůstala ani fakultní nemocnice na pražských Vinohradech. "Opatření jsme přijali jak vnitřní, tak vnější," řekl iDNES mluvčí nemocnice Leoš Kabát. Podrobnosti ale odmítl upřesnit.

Prozradil jen, že se zvýšila ostraha samotné nemocnice i jejího stravovacího areálu. Zpřísnil se i režim zásobování a kontroly jídel. Dodávané potraviny i hotová jídla podle Kabáta kontroluje jak dietní sestra, tak i hygienik.

Pokyny ohledně bezpečnosti dostali i pracovníci podatelny a telefonní ústředny.
Nemocnice navázala užší spolupráci s policií. "Ta se týká její preventivní činnosti uprostřed areálu," doplnil mluvčí.

Vinohradská nemocnice už má s možnou hrozbou své zkušenosti. Zhruba před třemi týdny sem přišel podezřelý balík. "Policejní pyrotechnik ale zjistil, že zásilka z ciziny výbušninu neobsahovala," připomněl mluvčí.

Připraveni jsou i v Olomouci, kde v březnu vyděrač hrozil výbuchy pokud od státu nedostane 10 milionů korun. O případu více ZDE.

"Samozřejmě, že hrozby nepodceňujeme. Využíváme ale moderní technologie přípravy jídel, které neumožňují, aby se k jídlu dostal někdo nepovolaný," vysvětlil mluvčí olomoucké fakultní nemocnice Stanislav Kopečný. Na jednotlivé kliniky se podle něj jídlo dováží v uzavřených kontejnerech.

Přesto od rána vedení nemocnice, kde se denně uvaří na tři tisíce jídel, zvýšilo ostrahu kuchyně i výdeje hotových pokrmů.

Žádná opatření naopak nezavedli v soukromé nemocnici ve Vrchlabí. "Myslíme si, že je to nafouknutá bublina a je to lokální pražská záležitost. Podle nás je zbytečné vyvolávat paniku," řekl ředitel nemocnice Vladimír Dryml.

Má za to, že vyděračem je buď bývalý, nebo současný zaměstnanec, který se nepohodl s vedením nemocnice.

"Pokud je ten člověk fanatik, tak svou hrozbu stejně uskuteční. Obrana je těžká, když nevíte, před kým se bránit," míní lékař.

Kyanid není lehké sehnat

Vyděrač, který v Praze na dvě místa položil lahvičky s kyanidem, musel mít k nebezčným chemikáliím přístup. Podle hasičů z pražské chemické jednotky totiž není jednoduché se k této jedovaté látce dostat.

"Obvykle se kyanid nedá koupit. Firmy, které ho kupují, musejí mít zvláštní povolení na práci s jedy. Státní správa to dost hlídá. Sklady s kyanidem se navíc střeží, takže to není jednoduché ukrást," řekl iDNES hasič, který si nepřál být jmenován.

Kyanid draselný je velmi toxická látka, uvádí bezpečnostní list k průmyslově vyráběnému kyanidu draselnému v Lučebních závodech v Kolíně.

Je nebezpečný tím, že působením kyselin uvolňuje prudce jedovatý kyanovodík. K jeho rozkladu ale postačuje i oxid uhličitý ze vzduchu. Rozklad kyanidu nastává i po jeho požití vlivem kyselé žaludeční šťávy v žaludku a uvolněný kyanovodík se vstřebává velmi rychle plícemi i neporušenou kůží.

Otrava může nastat i inhalací prachu nebo vstřebáním uvolněného kyanovodíku kůží. Nejnebezpečnější je náhodné požití.

Následky otravy závisí na vstřebaném množství jedu a na době jeho působení.

Výsledkem jednorázového požití jsou bolesti hlavy, dušení s pocitem sevření hrudníku, podráždění v krku, zrychlený povrchní dech, křeče, ztráta vědomí a smrt. Stejně jed působí, když se do těla dostane nadýcháním nebo kontaktem s očima.

Bezprostřední nebezpečí ale nehrozí potřísnění při neporušené kůže kyanidem draselným v tuhém stavu. Je však třeba zasažená místa ihned důkladně omýt proudem vody, aby se zabránilo náhodnému vstřebání.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue