Nemocnice podvádějí s přesčasy lékařů

  • 62
Navenek všichni dělají, že je vše v pořádku a že lékaři dodržují nový zákoník práce, který jim povoluje maximálně osm set hodin přesčasů a služeb za rok. Jenže to jsou výkazy pro úřady. V papírech, do nichž úředníci nenahlížejí, je to úplně jinak. Mnoho lékařů slouží třeba i dvojnásobně. Oficiálně to nikdo neříká, ale vědí to všichni. A neveřejně to o svých pracovištích přiznávají i někteří šéfové.

"Běžně se tu slouží tisíc hodin a víc. Jinak bych chod oddělení prostě nezajistil," říká šéf jednoho z renomovaných pediatrických pracovišť. Jméno zveřejnit nechce - porušuje přece zákony. "Na papír napíšeme tolik přesčasů, kolik se smí. A zbytek vyplatíme doktorům jako mimořádné odměny." Lékaři nahlas nekřičí, přesčasy jim tvoří významnou část platu, zhruba pětinu.

Není to tak správně, varují odbory. Doktoři jsou kvůli množství přesčasů unaveni a mohou snáze chybovat. "Za deset let jsem si na přesčasech už odseděl dvouletý trest odnětí svobody," říká o službách šéf Lékařského odborového klubu Milan Kubek.

To je tak málo doktorů, když se všeobecně tvrdí opak? Ne. Špatná je hlavně organizace zdravotní péče. Výbor chirurgické společnosti nyní otevřeně prohlásil: Zákoník práce se nedodržuje, je potřeba něco konečně dělat, ne se tvářit, že problém není.

Ve zdravotnictví je nepořádek. Někde doktoři chybějí, ale jinde jsou v provozu držena oddělení s minimem pacientů, například malá dětská oddělení či porodnice. "Je potřeba prostě některá pracoviště zavřít, některé služby sdružit a ušetřené peníze i lékaře využít pro posílení služeb a vyšší finanční ohodnocení," uvedl Pavel Pafko, přednosta chirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Praze-Motole.

Lékař si vydělá díky práci navíc 

• průměrný příjem lékaře: 28 840 Kč z toho: 

• tarifní plat: 11 437 Kč 

• příplatky a odměny: 6306 Kč 

• přesčasy a služby: 5132 Kč 

• zbytek tvoří další složky platu (například rizikové příplatky, dovolená apod.) 

Takhle to dál nejde, dodává Pafko, lékaři jsou opotřebovaní a nemají čas se vzdělávat. Podle profesora Pafka to běžně chodí i tak, že lékaři si píší náhradní volno, které si však nevybírají.

Proto se ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík může tvářit, že zákoník se v jeho nemocnici dodržuje: "Já se to snažím kontrolovat. Ale jestli se dva dospělí dohodnou jinak, do toho už nevidím." Ti ředitelé, kteří o problému vědí, ale tolerují ho, jsou zase pod silným tlakem místních odborů: Když nám nepřidáte, zveřejníme, že se v nemocnici falšují papíry.

Na lež s přesčasy opakovaně pozornil i Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče. Když si dělal průzkum v nemocnicích, lékaři přiznávali, že mezi tím, co se vykazuje, ale co se skutečně odslouží, je propastný rozdíl. "Není potřeba novelizovat zákoník. Je třeba udělat pořádek v resortu a lépe organizovat práci," uvedl předseda svazu Jiří Schlanger.

Na první pohled to vypadá, že jsou odboráři proti doktorům, respektive jejich platům, když proti přesčasům protestují. Ale to jejich záměrem není. "Jednotlivá oddělení nemocnic dostanou za svou práci určité peníze. Ty jim nikdo nesebere. Když si vše lépe zorganizují, mohou peníze mezi doktory rozdělit i tak," řekl Kubek. "Doktoři v Plané sloužili i patnáct dní v měsíci. Měli pak čtyřicet tisíc, ale nežili," dodal.

Již citovaný šéf pediatrického pracoviště, který přiznal, že zákoník porušuje, má ještě jiný model: "Nechávám sloužit hlavně mladé lékaře, při službě se hodně naučí a nápor vydrží. Starší doktor mnohdy nechce být o službě ani rušen." Má to i další výhodu: služba mladého lékaře přijde levněji, protože odměna se vypočítává z tarifního platu.

To se však odboráři Milanu Kubkovi vůbec nelíbí."Je to vydírání mladých doktorů." Ministerstvo zdravotnictví ještě za předchozího vedení tvrdilo, že s přesčasy není problém, protože ředitelé si nestěžují. Ve středu mluvčí ministryně Mario Böhme překvapivě, avšak zcela nekonkrétně oznámil: "Ministryně ve čtvrtek předloží návrh, jak situaci řešit."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video