Záchranáři stejně do malých nemocnic nevozí pacienty, kteří jsou v extrémně vážném nebo kritickém stavu. Ilustrační foto.

Záchranáři stejně do malých nemocnic nevozí pacienty, kteří jsou v extrémně vážném nebo kritickém stavu. Ilustrační foto. | foto: Záchranná služba středočeského kraje

Nemocnice nám neberou pacienty, stěžuje si záchranka

  • 169
Teď nám sem nikoho nevozte, lékař jde na sál. Středočeská záchranná služba si stěžuje, že jim některé nemocnice pravidelně odmítají přijmout akutní pacienty a musí je proto vozit jinam. Záchranka neví, které pacienty k nám má vozit, odmítají nařčení obviněná zařízení. Tím, že předem voláme, jim pomáháme, dodávají.

Ředitel středočeské záchranky Martin Houdek poukázal na problémy převážně v malých soukromých nemocnicích, "Menší nemocnice jsou personálně nedostatečně zajištěné," řekl iDNES.cz.

Konkrétně si Houdek stěžoval na spolupráci s nemocnicí v Říčanech nebo Brandýse nad Labem. Druhá jmenovaná je v posledních dnech ostře kritizována středočeským hejtmanem Davidem Rathem. - čtěte Polepšete se, vzkázal Rath nemocnici. Nešikanujte nás, ohradil se Cikrt 

Spor v brandýské nemocnici

Brandýská nemocnice je v posledních dnech předmětem ostré kritiky středočeského hejtmana Davida Ratha. V polovině července sem přišel na kontrolu, podle mluvčího nemocnice Tomáše Cikrta ale kontrola nebyla v pořádku. - o kontrole čtěte zde

S výsledky kontroly David Rath veřejnost seznámil ve středu. Krajští kontroloři nemocnici vytýkají především provozní nedostatky. Ty jsou ale podle mluvčího nemocnice Tomáše Cikrta způsobeny prázdninami. - o výsledcích kontroly čtěte zde

Pokud nemocnice během pár týdnů nedostatky neodstraní, může podle Ratha přijít o registraci.

Nemocnice se ale obvinění brání. "Záchranná služba dodnes nepochopila, že takové malé špitály, jako jsme my, nejsou schopny přijímat všechny případy," sdělil iDNES.cz primář anesteziologie na chirurgickém oddělení nemocnice Říčany Vladimír Bureš. Podle něj by například zlomeniny dlouhých kostí nebo polytraumata měli záchranáři vozit rovnou na urgentní příjem velkých nemocnic.

Stejný názor má i mluvčí brandýské nemocnice Tomáš Cikrt. "Záchranka nám vozí špatné pacienty. Pacient se má převézt tam, kde budou schopni se o něj postarat," sdělil iDNES.cz Cikrt. Zvolená nemocnice by měla nejlépe vyřešit pacientův problém, vzdálenost tedy není podle něj tím hlavním kritériem.

Podle Cikrta je navíc problém výrazně horší nyní v létě, kdy se v brandýské nemocnici maluje. Omezení skončí na konci srpna. "Problémy jsou chronické, nedá se říct, že by to během léta bylo jiné než během normálního provozu," říká ale Houdek.

Na stranu kritizovaných nemocnic se postavil bývalý ředitel středočeské záchranné služby. "Brandýská nemocnice není stěžejní pilíř středočeského zdravotnictví, ani pro záchranku. Byla to nemocnice, kam jsme vozili pacienty s lehčími diagnózami," konstatoval Zelenák.

Podle něho totiž záchranáři stejně do malých nemocnic nevozí pacienty, kteří jsou v extrémně vážném nebo kritickém stavu. Pokud má lékař záchranky podezření na infarkt, mozkovou příhodu nebo třeba sanita nabere zraněného po autonehodě, záchranáři ho většinou vezou do Prahy, v jejíchž nemocnicích dostanou superspecializovanou péči. Tu by často nedovedly nabídnout ani velké krajské nemocnice.

"Zavoláním šetříme záchrance čas"

Nemocnice argumentují také tím, že v případě, že na dispečink zavolají předem, šetří záchrance čas. "Pokud se v nemocnici stane akutní věc, která nesnese odklad, zavoláme na záchranku, ať nám nikoho třeba půl hodiny nevozí. Nikdo si nevezme 'na triko', aby někoho v té době přivezli," uvedl Vladimír Bureš s tím, že v případě, že lékař musí na sál, volá se další lékař, který má takzvanou "příslužbu" na telefonu a může v krátké době do nemocnice přijet.

"Je zbytečné, aby (záchranáři s pacientem) museli čekat. Naopak tím ušetříme výdaje za cestu a za čekání, které by museli absolvovat, než by přijel lékař na příslužbu," je přesvědčen Bureš.

Problém v tom nevidí ani bývalý ředitel záchranky Zelenák. "Já v tom nic špatného nevidím, naopak mi to připadá od nich slušné. Nestane se, že tam sanita přijede a může se rovnou otočit a jet jinam, nebo tam s pacientem čekat," řekl.

Podobný systém funguje i v pražských nemocnicích. "Stává, že nemocnice třeba dvě hodiny nemůže přijímat pacienty. Mohou to být různé výpadky technologií, rozbije se třeba cétéčko (počítačová tomografie) a firma není schopna zajistit okamžitě opravu," popsal iDNES.cz ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz.

S personálními problémy jako v menších nemocnicích se v Praze nepotýkají. Problémy nastávají ale v letních měsících, kdy má většina nemocnic omezený provoz, například maluje některá oddělení nebo provádí rekonstrukce a záchranka pak nemá kam předávat pacienty. - o problémech pražské záchranky v letních měsících čtěte zde

"Je to problém každý rok, pravidelně na to upozorňujeme," posteskl si Schwarz. Podle něj ale nemocnice v případě plánovaných omezení musí včas vše oznámit a s některou nemocnicí za sebe vyjednat záskok.

Ministerstvo nechce být soudcem

Ministerstvo zdravotnictví nechce znesvářené strany soudit s odůvodněním, že konkrétní fakta a čísla nezná. Za bývalého vedení středočeské záchranné služby ale podle něj žádné významné problémy nebyly. Do brandýské nemocnice se vozilo denně průměrně pět pacientů z 250 a "respektoval se druh a rozsah péče, kterou nemocnice poskytuje".

K ohrožení pacientů by podle ministerstva dojít nemělo. "V dostupné vzdálenosti od brandýské nemocnice jsou velká pražská lůžková zdravotnická zařízení. S dostupností péče by tedy neměl být problém," sdělil iDNES.cz mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň a dodal, že z tohoto pohledu se podle ministerstva jedná o mediálně uměle vyvolaný problém.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video