Chlapec v srpnu 2009 sice porod přežil, má ale poškozený mozek i další orgány. Vyžaduje nepřetržitou péči, je slepý a hluchý. Rodiče ho krmí břišní sondou. (Ilustrační foto)

Chlapec v srpnu 2009 sice porod přežil, má ale poškozený mozek i další orgány. Vyžaduje nepřetržitou péči, je slepý a hluchý. Rodiče ho krmí břišní sondou. (Ilustrační foto) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nemocnice zaplatí za nepovedený porod 30 milionů, rozhodl soud

  • 408
Pražská vinohradská nemocnice má zaplatit 30 milionů korun za zničené zdraví, rozhodl soud. Pochybením lékařů se v srpnu 2009 narodil při komplikovaném porodu ochrnutý, slepý, hluchý chlapec, zcela odkázaný na péči rodičů. Žádná nemocnice zatím tak vysoké odškodné za poškození zdraví platit nemusela.

Obvodní soud pro Prahu 10 rozhodl, že nemocnice musí rodičům za poškození zdraví vyplatit 30 314 400 korun. Zmocněnec rodičů Antonín Tunkl původně žádal 18 milionů korun, po revizním posudku ale částku zvýšil, přičemž soud ji celou uznal.

Rodiče chlapce jsou s verdiktem spokojeni. „Všechny výlohy hradíme z mého platu a příspěvku pojišťovny. Manželka se nepřetržitě věnuje dítěti, nemá ani den volna. Prostředky nám umožní zlepšit péči o dítě,“ uvedl otec. Výsledná částka se přitom skládá z přibližně čtyř milionů za bolestné a dalších 26 milionů za ztížení společenského života dítěte.

Nemocnici se naopak zdá částka přemrštěná. „Výše odškodnění je nepřiměřená dosavadní soudní praxi,“ vysvětlil její zástupce Miroslav Bartoň. „Podle současné metodiky Nejvyššího soudu se odškodné za úplně zmařený život pohybuje kolem deseti miliónů korun,“ dodal Bartoň. Zda se proti verdiktu odvolají, zváží po prostudování písemného vyhotovení rozsudku.

Zástupce žalobce proto nevylučuje i mimosoudní vyřešení sporu. „Jsme ochotní sejít se k dalšímu jednání a přistoupit i na nižší částku,“ připustil po jednání soudu Tunkl. Hlavní prý je, když se „spor vyřeší co nejrychleji a v zájmu dítěte.“

Soudkyně: Částka přehnaná není

Soudkyně Andrea Gedeonová Dobřichovská avizovala už ve svém předběžném stanovisku, že se jí odškodnění zdá adekvátní. „Představuje jednorázovou částku za celý tragicky zmařený život,“ vysvětlila soudkyně.

Rozsudkem pak požadavek rodičů uznala v plném rozsahu. „Poškozený se od narození nemůže uplatnit společensky, kulturně ani rodinně. Je absolutně závislý na přístrojích a pomoci ostatních a jeho prognóza je velice nepříznivá,“ odůvodnila své rozhodnutí soudkyně.  

Nemocnice navíc původně požadovala úplné zproštění viny. Chyba personálu nemocnice prý nebyla zřejmá. Posudek Karlovy univerzity dal však jasně za pravdu obžalobě.

Tunkl před soudem mluvil o „šlendriánu" a špatné organizaci práce na porodnickém oddělení nemocnice. Citoval také výpověď matky, kterou doktoři dvakrát donutili vstát z nemocničního lůžka, i když se jí podlamovaly nohy a musel ji tak držet manžel. Při komplikacích ji navíc nechali lékaři na sále chvíli úplně samotnou.

Porod vedl nezkušený lékař

V této kauze byl původně obžalován mladý porodník Daniel Brandejs. Toho však soudy pravomocně zprostily viny v loňském roce, protože dle nich nebyl dostatečně atestovaný, aby vedl porod bez dozoru zkušenějších kolegů (více najdete zde).

Podle obžaloby se neatestovaný, tehdy devětadvacetiletý lékař provinil v srpnu 2009 tím, že při vedení porodu nereagoval na záznamy, které měřily ozvy plodu a jejichž výsledky naznačovaly komplikace.

Tím podle obžaloby spáchal těžké ublížení na zdraví z nedbalosti, navíc porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho povolání. Dítě nakonec vytáhla kleštěmi jiná lékařka, vedoucí porodního sálu.

Malý Vojtěch sice porod přežil, má ale poškozený mozek i další orgány. Vyžaduje nepřetržitou čtyřiadvacetihodinovou péči, je slepý, hluchý a upoutaný na lůžku. Nefungují mu ani mimické svaly a rodiče ho krmí břišní sondou.

Rodiče na omluvu stále čekají

„Z nemocnice se nám nikdy nikdo neomluvil. Nikdo nás nekontaktoval. K celému případu přistupovali stejně lhostejně jako k porodu samotnému,“ poznamenal otec dítěte. Nemocnice se brání, že poslala politování. „Dopis, ve kterém stručně vyjádřili lítost a vypsali, proč za nic nemůžou. To není omluva," kontroval zástupce rodičů Tunkl.

Jde o jedno z nejvyšších odškodnění nařízené soudem za poškození zdraví chybou lékaře. Před šesti lety například vyměřil plzeňský soud odškodné 18 milionů za poškození zdraví matce dvou dětí Zuzaně Rokosové z Horního Slavkova. V září 2003 přišla do ordinace po svých s bolestmi hlavy. Během vyšetření upadla do kómatu a málem zemřela. Od té doby leží v léčebně, pohybuje jen hlavou a dorozumívá se očima. Mozek má ale naprosto zdravý (více čtěte zde).


Video