Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nemocnice kvůli krizi šetří na jídle, pacienti přišli o teplé večeře

  • 350
Začíná to seškrtaným jídelníčkem. Pak se objeví umatlané stěny. A nakonec přijde tma. Nemocnice jsou ve velkých problémech a šetří, kde můžou. Dostanou mnohem méně peněz od zdravotních pojišťoven, které očekávají velký propad příjmů.

První na ráně je jídelníček. Dosud bylo běžné, že pacienti i personál dostávali z nemocniční kuchyně dvě teplá jídla denně. S tím je konec. K večeři budou třeba jen rohlíky a sýr. Velká nemocnice tím může ušetřit značnou sumu - například pražský Motol tím sníží výdaje o šest milionů ročně.

Další peníze uspoří tím, že se bude méně svítit. V Motole bude v noci svítit jen každá pátá žárovka. Ani to však stačit nebude. To vše jsou v rozpočtu obří nemocnice jen drobné. Motol proto jako řada ostatních nemocnic propouští.

"Zbavíme se stovky pracovních úvazků, což je 150 lidí. To nám pomůže v příštím roce získat 150 milionů korun."

Proč chybí peníze

Kvůli úsporám navrženým v Janotově balíčku zdravotní pojišťovny přijdou až o 13 miliard korun. Důvodů je několik. Ze státu na ně přechází platba některých očkování. A balíček omezil plánované zvýšení úhrady za státní pojištěnce. Zvedl se jen na 723 namísto očekávaných 795 korun. Státních pojištěnců (mimo jiné děti, senioři či nezaměstnaní) je většina. A jak přibylo lidí bez práce, překročil jejich počet šest milionů. Náklady na léčbu přitom stoupají - používají se nové metody a léky, populace stárne a je nemocnější. Roční rozpočet zdravotnictví se pohybuje kolem 200 miliard korun.

Propouští se i jinde a šéfové špitálů kromě toho seškrtali většinu položek v kolonce "investice". Ať už do přístrojů nebo do oprav. Malovat se bude málokde.

"Že bychom řekli pacientům, ať si nosí vlastní toaletní papíry, to ne, ale chystáme se na těžký rok, takže omezujeme obnovu budov," říká ředitel menší nemocnice v Hranicích Eduard Sohlich.

I plzeňská fakultní nemocnice, která patří k nejlépe hospodařícím, chce šetřit – a to na lécích. Začíná si je hlídat.

Jde o to, že pacient přijde s akutním problémem a pak poprosí lékaře, že by jako astmatik nebo kardiak ještě potřeboval předepsat tamto či ono. A lékař mu vyhoví, protože ví, že když je třeba pacient ze sousedního Karlovarského kraje, kde je situace ve zdravotnictví složitá, tak by musel cestovat za lékařem daleko," popisuje ředitelka Jaroslava Kunová. To však v příštím roce bude muset skončit. Proč takové škrty?

Nemocnice se nedohodly se zdravotními pojišťovnami na tom, kolik peněz příští rok dostanou. Obvyklá praxe je, že pojišťovny navýší peníze o tři nebo čtyři procenta. S tím však tentokrát nemocnice nemohou počítat. Dostanou v lepším případě to, co letos, což zdaleka nepokryje náklady. "Příští rok je pro nás zatím velká neznámá," krčí rameny Eduard Sohlich, jinak také předseda Asociace českých a moravských nemocnic.

Nemocnice však zcela jistě musí počítat s menšími penězi od pojišťoven. To vše při růstu nákladů. Kvůli Janotovu balíčku se například o procento zvýší daň z přidané hodnoty.

Kromě toho nemocnice musely letos povinně navýšit mzdy zdravotníkům, a jak podotýká Sohlich, mzdové náklady dělají u jeho menší nemocnice přes padesát procent všech výdajů. "Hrozí, že toto navýšení mezd dostaneme příští rok od pojišťoven zaplacené jen na půl roku, což
by byly další velmi významné peníze minus," dodává Sohlich.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video