Formu SMS pro oznámení úmrtí používají v břeclavské nemocnici již od roku 2006. Ilustrační foto

Formu SMS pro oznámení úmrtí používají v břeclavské nemocnici již od roku 2006. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nemocnice informuje o úmrtí pacientů přes SMS. Pozůstalým forma vadí

  • 166
Na Štědrý den dostala studentka z Břeclavska smutnou SMS z nemocnice, kde ležel její těžce nemocný dědeček. "Váš příbuzný umřel," stálo v ní. Jednání nemocnice v Břeclavi se jí dotklo. Podle právníků je toto jednání neetické, nikoliv však nezákonné.

"Byla to strohá zpráva, že dědeček zemřel a kdy ho máme přijít obléknout. Šokovalo mě to. Nikdo nás neupozornil, že nám něco takového oznámí SMS zprávou. Je to neetické, čekali jsme na hovor, zvlášť když byl Štědrý den," zlobí se dvaadvacetiletá vnučka zesnulého.

Její osmasedmdesátiletý dědeček ležel v nemocnici pět dní. Byl těžce nemocný, umíral na rakovinu. Ačkoli příbuzní nevěřili na uzdravení, esemeska je zaskočila.

Podle vedení břeclavské nemocnice je tato forma sdělování úmrtí v pořádku. "Je to standardizovaná esemeska. Netvrdíme, že je to nejlepší formulace, ale používáme ji již od roku 2006. Tohle je teprve druhá stížnost na tuto formu informování. Naopak, dřív si lidé stěžovali na pomalé telegramy," hájí posílání textových zpráv mluvčí nemocnice Radomíra Schweitzerová.

Esemesky nepoužívají ani v největších Bohunicích

Posílání textových zpráv místo vyjádření upřímné soustrasti ovšem v dalších osmi jihomoravských nemocnicích, které MF DNES oslovila, obvyklé není.

"Preferujeme přímý kontakt s člověkem, který je uvedený v dokumentaci pacienta. Proto lidem voláme," komentoval mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner. Podobně se vyjadřují v nemocnicích v Hodoníně, Vyškově i Blansku.

V Břeclavi se hájí tím, že na volání nemají doktoři čas. "Telefonování příbuzným by bylo možná vhodnější, ale časově náročnější. Když je v nemocnici nápor, není na to čas," tvrdí mluvčí nemocnice.

Přitom esemesky nepoužívají ani v největších brněnských nemocnicích u Milosrdných bratří, u svaté Anny, v Úrazovce ani v Bohunicích. "Příbuzným vždycky volá ošetřující lékař. Nedá se to omlouvat časovým tlakem, na zavolání je čas vždycky," říká Šárka Urbánková z Nemocnice u svaté Anny v Brně.

Zákon způsob informování neřeší, říká právník

Ředitelka břeclavské nemocnice se brání, že esemeskování zdědila po předchozím vedení a nebyly na něj stížnosti. "Pokud by se ale ukázalo, že telefonování příbuzným je metoda vhodnější, jsem ochotná uvažovat o změně," připouští ředitelka Janka Bambasová.

Příbuzné nejvíc vadí, že se jí v nemocnici nikdo nevěnoval. "Chápu, že dědeček byl starý, na rakovinu umíral už rok. Ale čekali jsme od lékařů aspoň psychickou podporu, osobní kontakt," říká studentka.

Podle právníka Vítězslava Krabičky je jakékoli informování o smrti přes mobil neetické. "V rozporu se zákonem to není, ten to neřeší. Spíš je to neetické. Nikdy nevíte, jak člověk na druhém konci zareaguje," kritizuje právník.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video