Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

České nemocnice bohatnou na nákupech, kritizuje Evropská komise

  • 164
V některých českých nemocnicích podle Evropské komise hrozí riziko korupce. IKEM například využívá systém vratek za dodaný materiál. Nemocnice Na Homolce zase provozuje vlastní dceřinou firmu, která si každoročně účtuje dodání zboží za miliardu.

Jak vyvést peníze z nemocnice? Ekonomicky čistých možností po pravdě moc není.

Tajná zpráva NKÚ o hospodaření nemocnicČtěte v úterý, 4. února

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Z praxe dobropisů neboli takzvaných vratek dodavatele nemocnici za dodané zboží vybočují dvě zařízení: IKEM a Nemocnice Na Homolce. Jejich postupy popsala Evropská komise jako příklady možné korupce ve studii "O korupci ve zdravotnickém sektoru". IKEM vypsal v roce 2010 výběrové řízení na generálního dodavatele zdravotnického materiálu až do roku 2014. Přihlásila se jediná firma Kardio Port, která byla založena právě za účelem dodávek pro IKEM a zakázku za dvě miliardy získala.

"Vzniklo podezření, že společnost prodávala IKEM materiál a vybavení za cenu o 50 až 100 procent vyšší, než za kterou je nakoupila," popisuje evropská studie další průběh událostí a připomíná: "Dodavatelům bylo podle dostupných informací Kardio Portem doporučeno, aby si za své výrobky účtovali nejvyšší ceny, které byla státní pojišťovna ochotna zaplatit."

Rozdíl mezi maximální cenou pojišťovny a cenou na trhu nedostal IKEM od Kardio Portu v dobropisech ani žádným jiným způsobem. "V roce 2013 jsme od společnosti Kardio Port neobdrželi žádné sponzorské dary ani množstevní slevy," sdělila mluvčí IKEM Veronika Velcová.

Zisk z předražených zakázek si nechali majitelé Kardio Portu skrytí za anonymními akciemi. Z pohledu Evropské komise případ skvěle ilustruje, jak funguje zákulisí "korupčních případů". V popsaném případě se prý navíc otevírá možnost, jak se do byznysu mohou zapojit i politici.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová brání státní nemocnici tím, že evropská kritika zůstává na úrovni spekulací. IKEM zase upozorňuje, že Kardio Port získal zakázku v souladu se zákonem a pod dohledem vlády.

"Celý proces nákupu materiálů byl také velmi podrobně a dlouhodobě šetřen protikorupčním útvarem policie, který věc po roce a půl zkoumání odložil s tím, že se nejedná o podezření z trestného činu," připomíná mluvčí Velcová.

Z dokumentů, které má k dispozici MF DNES, však vyplývá, že dodávky pro IKEM byly předražené. Potvrdil to neveřejný protokol Nejvyššího kontrolního úřadu, jehož pracovníci mohli prolistovat dodavatelské smlouvy.

Například v roce 2011 nakupovala královéhradecká nemocnice materiál o čtvrtinu levněji. Ceny účtované Kardio Portem se průběžně držely maximálních cen Všeobecné zdravotní pojišťovny. Významně klesly až letos, když VZP výrazně proškrtala "ceník".

Nemocnice platí sama sobě

Druhá státní nemocnice, která si vysloužila evropskou kritiku, je Nemocnice Na Homolce.

Má dceřinou firmu, která účtuje devítiprocentní marži jenom za to, že předá zdravotnický materiál od distribučních firem nemocnici. Dcera se jmenuje Holte Medical a každým rokem účtuje matce zboží včetně kardiologických přístrojů za miliardu. Zprostředkování nákupů považuje Evropská komise za "neužitečnou transakci" a podezírá nemocnici, že zavedla takový systém, aby při nákupech obešla zákon o veřejných zakázkách.

Podle ředitele nemocnice Michala Šetlíka ústav přesto nic netratí. "Zisk Holte Medical je při rozdělení hospodářského výsledku součástí zisku nemocnice a použije se ve prospěch pacientů," tvrdí.

Peníze se však mohou ztratit cestou. Holte Medical ročně nemocnici posílá tři až pět milionů. Jinak stomilionový výnos pohltí podle účetní závěrky platy dvaceti zaměstnanců a blíže neurčené služby.

Kritiku Evropské komise považuje ředitel Šetlík za překonanou. Komisi podle jeho výkladu vadilo, že nemocnice není jediným akcionářem Holte Medical. To už neplatí, protože ústav loni převzal 30 procent akcií od druhého akcionáře Holte, s. r. o. Tím se ovšem nic nezměnilo. Jediným majitelem Holte, s. r. o., je totiž už do roku 2002 právě Nemocnice Na Homolce.

Nový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) říká, že neměl zatím čas se seznámit s materiály okolo Nemocnice Na Homolce, jejíž hospodaření nyní kontrolují experti z ministerstva. Němeček tudíž ani nedokázal říct, zda podporuje návrh svého předchůdce ve funkci, který nemocnici zaslal dopis, aby svou akciovou společnost zrušila.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video