Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dan Materna, MAFRA

Marodící politici nechtějí tratit, místo neschopenky se jen omlouvají

  • 19
Poslancům a senátorům v případě nemoci zůstává stejně vysoký plat. Nechat si vystavit neschopenku totiž pro ně není povinné. Stačí když se omluví z jednání, výplatní páska se jim nezmění. Neschopenky jsou proto v parlamentu vzácným úkazem.

Nemocní poslanci a senátoři tak dál berou plný plat, který je dnes bez funkčního příplatku 55 900 korun hrubého, a náhrady v rozmezí od 29 100 Kč do 39 400 korun hrubého. Informoval o tom deník Právo.

"V tomto volebním období čerpali nemocenskou dva poslanci," uvedl Roman Žamboch z tiskového odboru Sněmovny. Podle Práva to byl Ivan Ohlídal (ČSSD) a David Kádner (VV). Druhý jmenovaný uvedl, že se na něj sněmovní úředníci dívali s udivením.

V Senátu za poslední tři roky podle mluvčí Pavlíny Heřmánkové byli na neschopence jen lidovečtí senátoři Jiří Čunek a Josef Vaculík.

Omluvy ze zdravotních důvodů uvádí na začátku každého jednacího dne  Sněmovny její předseda nebo místopředseda. V horní komoře není nutné důvod neúčasti uvádět.

Za neomluvenou docházku poslancům ani senátorům žádný postih nehrozí.
Zákon o platech ústavních činitelů sice stanoví, že za neomluvené absence mohou přijít i o celý plat a náhrady, ale chybí v něm, kdo by měl o pokutách rozhodovat.

Privilegium dostávat v době nemoci plný plat po jeden měsíc utnula poslancům a senátorům vláda Mirka Topolánka. Politici stejně jako každý zaměstnanec první tři dny nemoci nedostávají nic, další dny se jim příjem výrazně sníží.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video