Němečtí studenti píši o krasu

Moravský kras - Celou stranu článků o Moravském krasu, o jeskyních, o problematice zemědělství v chráněné krajinné oblasti, těžení nerostů či významu této oblasti pro regionální rozvoj si budou moci přečíst čtenáři jednoho z největších německých deníků Frankfurter Allgemeine Zeitung. Stránku však nepřipraví profesionální novináři, ale studenti z německého gymnázia v Heubachu, kteří přijeli sbírat informace pro připravované texty přímo do Moravského krasu.

Pracovníci Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras jim představili například digitální informační systém. Studenti se podívali do Punkevních jeskyní, k propasti Macocha, s odborným výkladem také projeli okružní jízdu krasem.

"Nebude jednoduché vybrat, o čem budeme psát. Zaujali nás jednak Punkevní jeskyně, jízda na lodičkách podzemím, ale také východ z Punkevních jeskyní na dno Macochy, kdy jsme se dostali ze tmy do světla a otevřel se nám úžasný pohled nahoru," popsali své dojmy studenti z německého gymnázia Larissa Manalt a Fabio Hohl.

Společně se studenty přijela do Moravského krasu také redaktorka  Frankfurter Allgemeine Zeitung Vera Krause. "Od roku 1994 už vyšlo v našich novinách přes dvě stě padesát stran s rubrice nazvané Mládež a životní prostředí, kterou připravují v rámci mezinárodního projektu studenti středních škol a gymnázií. Mladým lidem jsem se začali věnovat jako první celostátní deník v Německu," řekla.

Jak tedy taková strana pro významné německé noviny vzniká? "V projektu, který financujeme, existuje spolupráce mezi jednou českou, jednou německou a jednou
polskou školou. Studenti si vyberou téma, o kterém chtějí psát, z oblasti, kde mají partnerskou školu. Nejdříve se učí žánry a novinářskou práci, pak vyjedou do zvolené oblasti a sbírají informace pro své reportáže," přiblížila redaktorka. Na ní potom zůstává metodická pomoc, kontrola textů a jejich konečná podoba v novinách.

Svou stránku pro německý deník už do výroby odevzdali také studenti 1. německého zemského gymnázia v Brně, kteří se projektu také účastní. "Psali jsme o ekologickém rozvoji města a o solární energii. Studijní materiál jsme sbírali během našeho pobytu v Německu," uvedla učitelka brněnského gymnázia Dagmar Nečasová. "Nejtěžší bylo v němčině pochopit souvislosti. Když jsme psali článek, nemohli jsme se domluvit, jak to napsat, aby to bylo čtenářům všechno jasné," vzpomenula studentka gymnázia Markéta Říhová.

Zkusit si, jak lehko či těžko si na chleba vydělává novinář, má pro studenty řadu významů. "Jednak se studenti vzájemně poznají, odstraní bariéry v komunikaci, ale také si udrží v povědomí, že vedle internetu vycházejí ještě noviny. Když studenti vidí, kolik lidí za jejich vydáváním stojí, jak je těžké napsat článek, začali je brát vážně. Co člověk nezná, to míjí," vysvětlila učitelka Nečasová.

Pohled z lávky do propasti Macochy


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video