Němečtí násilníci musejí z domu

  • 4
Od nového roku platí v Německu zákon o ochraně týraných. Počítá mimo jiné i s nuceným vykázáním násilníka ze společné domácnosti. Podle průzkumu v zemi čelí násilnickému partnerovi každá třetí žena. Úřady se proto snaží novou legislativu zavést urychleně do praxe. V pěti městských obvodech metropole Berlína už platí, že si trapič sebere "svých pět švestek" a jde bydlet jinam až na sedm dnů.

Tato doba umožní ženám, aby zůstaly v navyklém prostředí, podnikly potřebné právní kroky a vynutily si u soudu ve zrychleném řízení konečné vypuzení partnera a výlučné právo užívat byt.
 
"Když se projekt osvědčí, rozšíříme ho v létě i na další obvody," říká policejní prezident Gerd Neubeck. "V minulosti to byly obvykle oběti, tedy ženy a děti, které bydliště opouštěly." Dosud sice bylo možné třeba opilého násilníka vzít na záchytku, ale jakmile vystřízlivěl, vracel se domů.

V Berlíně vyhledávalo každým rokem na 2000 žen útočiště v sociálních domovech. Spolkové ministerstvo spravedlnosti registruje, že ročně v celé zemi utíká do sociálních domovů kvůli bití kolem 50 tisíc žen s dětmi. Ostatní se pak uchylují k rodičům či známým.

Hlasujte v anketě

Vztáhl na vás někdy váš partner ruku?

Podle nového zákona, který se týká i homosexuálních partnerství, může justice ve zvlášť nebezpečných případech byt přiřknout pouze ženě a dětem. Nájemné ale bude muset odvržený manžel platit dál.

Trýznitel se také nesmí přiblížit k manželce ani na ulici nebo na pracovišti, natož pak k jejímu bytu. "Násilník odchází a bitá zůstává," chválí novou právní zásadu ministryně spravedlnosti Herta Däublerová-Gmelinová.

Zákon pomýšlí i na telefonický teror nebo úklady, k nimž by se chtěl vypuzený partner uchýlit. Pak mu hrozí peněžní pokuty nebo až roční vězení.

V Česku zná násilí každý šestý
V Česku poznal násilí ve svém partnerském vztahu každý šestý. Buď jako oběť, nebo agresor. Vyplývý to z průzkumu agentury STEM, který vůbec poprvé přinesl loni v květnu poznatky o takzvaném domácím násilí v zemi. Zprávu si nechala vypracovat Nadace Bílý kruh bezpečí. Podle její prezidentky Petry Vitoušové však v Česku zatím chybí systém, jak pomoci obětem takového násilí. Policie například neeviduje případy domácího násilí, útoky se zpravidla snaží řešit domluvou. Více čtěte ZDE.

CO VŠECHNO SE POVAŽUJE ZA AGRESI
Kdy se dopustíte takzvaného domácího násilí? Podle poradců Bílého kruhu bezpečí tehdy, když opakovaně děláte následující věci:

*FYZICKÉ NAPADÁNÍ
Pokud fyzicky napadáte partnera (bouřlivá hádka a jedna facka při větší hádce je odborníky považována jen za součást vyhroceného konfliktu).

*PODEZÍRÁNÍ
Pokud partnera podezíráte z nevěry jen proto, že se sešel se svými známými, a pokud jste kvůli tomu na něj vulgární.

*PŘEHNANÁ KONTROLA
Pokud partnera různými způsoby kontrolujete, například spočítáte, jak dlouho mu trvá cesta z práce, a nadáváte mu, když přijde o deset minut později.

*PONIŽOVÁNÍ
Pokud partnera dlouhodobě slovně ponižujete, vydíráte jej a nerespektujete jako samostatnou bytost.

*URÁŽKY
Pokud partnera oslovujete hrubým způsobem, říkáte mu, že je neschopný a že by bez vás neuměl nic zařídit, a pokud se vyjadřujete pohrdavě o jeho práci.

*ZÁKAZY
Pokud zakazujete partnerovi stýkat se s jeho kamarády či kamarádkami a s rodinnými příslušníky.

*ZESMĚŠŇOVÁNÍ
Pokud říkáte partnerovi, že špatně vaří, uklízí, že je ošklivý, hloupý, a zesměšňujete ho před ostatními lidmi.
(job)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video