Protest proti summitu G8

Protest proti summitu G8 - Berlín. Demonstranti v maskách světových politiků právě vylezli z řeky Sprévy, kde na vodních lyžích protestovali proti nadcházejícímu summitu G8. (26. května 2007) | foto: Miriam May, Reuters

Němečtí aktivisté pilně trénují protesty proti G8

  • 7
U nás nepřistávejte, Udělejte z kapitalismu historii, G8 - Motor globálního oteplování. S takovými hesly se sešli v berlínském Kreuzbergu v levicovém undegroundovém klubu Clash protiglobalizační aktivisté. Mají teď plné ruce práce. S přípravami na nadcházející summit G8.

Organizují zvláštní dopravu, trénují na policejní zásahy nebo stavějí stanové tábory pro desetitisíce lidí.

Na summitu G8 bude německá kancléřka Angela Merkelová 6. až 8. června v severoněmeckém přímořském letovisku Heiligendammu hostit nejvyšší představitele sedmi průmyslově nejvyspělejších zemí a Ruska.

A protože ani německá policie nenechává nic náhodě, dají se očekávat v jinak poklidných lázních prudké střety.

Vzhůru na Heiligendamm
Levné pivo v klubu Clash nepopíjejí pouze mladí lidé kolem dvaceti, ale i řada čtyřicátníků a padesátníků, podle všeho veteránů levicového protestního hnutí v západním Německu ze 70. a 80. let.

Dva mladíci a dvě dívky pak z pódia představují profesionálně provedenou počítačovou prezentaci protestních plánů kolem Heiligendammu - od 1. června se chystají nejrůznější akce a demonstrace, které mají vyvrcholit masovou blokádou samotné schůzky.

Aktivisté chtějí zabránit diplomatům, ministerským úředníkům i tlumočníkům v účasti na jednáních v luxusním hotelu Kempinski. V řeči aktivistů jde o "akt občanské neposlušnosti“.

Konkrétní cíl protestů formuluje od řečnického pultíku mladík s čepicí, který se patrně z konspiračních příčin nijak nepředstavil: "Chceme blokádami schůzku G8 prakticky delegitimizovat.“

Po nadšeném potlesku přidává praktickou radu: "Je nás víc než policistů - když chce policie jednoho zatknout, dalších pět aktivistů může projít.“

Získat přehled o všech protiglobalizačních organizacích a skupinách v Německu je prakticky nemožné. Jak v Clashi říká jeden z aktivistů, Gordian, protiglobalizačních uskupení je tolik, že je to až šílené.

A skupiny se od sebe výrazně liší důvody i metodami odporu. Jediné, co je teď podle všeho spojuje, je demonstrace proti summitu G8 coby symbolu globalizace.

O konkrétních důvodech odporu se však kromě propagandistických hesel příliš nemluví. A získat o tom detailnější informace u samotných aktérů není vůbec jednoduché.

Zkusil jsem kontaktovat řadu skupin, jako například Attac, FelS nebo Autonome a.f.r.i.k.a Gruppe, s žádostí o rozhovory týkající se věcných témat protestů v Heiligendammu. Žádné z oslovených uskupení však konkrétní informace o důvodech svého protestu proti summitu nebo politice amerického prezidenta George W. Bushe, který do Německa zaletí hned po své návštěvě Prahy, neposkytlo.

Je lepší blokovat vleže, nebo vsedě?
S odůvodněním své angažovanosti si členové radikálních skupin hlavu příliš nelámou, praktický nácvik však neopomíjejí. V klubu Clash se plánovalo na stolní mapě, kde různí panáčci představovali policejní oddíly a demonstranty.

A ani fyzický trénink nezůstává stranou. V görlitzkém parku v Berlíně nacvičovali aktivisté, jak co nejúčinněji vzdorovat policejnímu zásahu.

Zkušení demonstranti tu třeba radili, jak blokovat summit na zemi. První možnost: kleknout si na nohy. Tak prý sice nehrozí žádné vážné zranění, ale policie to má s odklízením jednoduché. Druhá možnost: bezvládně ležet. Pak to mají policisté mnohem těžší, ale aktivista musí počítat s vyšším rizikem zranění.

Někteří demonstranti se však v Heiligendammu s pasivním odporem asi nespokojí. Jak dodává výše zmíněný Gordian, někteří lidé chodí na demonstrace především kvůli adrenalinu.

Praktické pokyny mají přitom své opodstatnění - Němci nasadí do akce šestnáct tisíc policistů, aby obklíčili kontroverzní ocelový plot kolem Heiligendammu. Do letoviska tak mají přístup už jen místní obyvatelé a držitelé povolenek.

A bude kde zaparkovat?
Starosti však nemají protiglobalizační aktivisté jen s případným policejním zásahem proti demonstrantům. Když se na plánovací schůzce v klubu Clash rozebíraly možnosti, jak se k Heiligendammu dostat, přišla po vlacích a autobusech řada na osobní vozidla.

V tu chvíli se přihlásila o slovo zhruba třicetiletá aktivistka s nečekanou otázkou: "A bude kde zaparkovat?“


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue