Němci dlouhodobě protestují proti jaderným elektrárnám. Ilustrační snímek

Němci dlouhodobě protestují proti jaderným elektrárnám. Ilustrační snímek | foto: Thomas Lohnes, AP

Německý parlament schválil odchod od jádra, zbývá podpis prezidenta

  • 69
Horní komora německého parlamentu schválila plánovaný odchod Německa od jaderné energie do roku 2022. Zákon už minulý týden odsouhlasila dolní komora. Teď ho ještě musí podepsat prezident Christian Wulff.

Německo už v březnu vyřadilo na tři měsíce z provozu sedm jaderných reaktorů postavených před rokem 1980. Reagovalo tak na havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima.

Později německá vládní koalice rozhodla, že uzavřené elektrárny společně s poruchovým reaktorem v Krümmelu už do provozu znovu uvedeny nebudou a zbývající jaderná zařízení v zemi budou odstavena nejpozději do roku 2022.

Historický den

Premiéři několika spolkových zemí označili schválení odchodu od jádra za "historický den". Upozornili ale, že realizace plánu nebude jednoduchá. Navíc několik spolkových zemí má výhrady vůči jistým ustanovením v energetické legislativě.

Třeba hesenský premiér Volker Bouffier prosazuje větší zohlednění potřeb podniků s vysokými nároky na elektřinu. A spolkový ministr životního prostředí Norbert Röttgen počítá s tím, že energetické zákony časem projdou určitými změnami. "Není to vytesáno do kamene," prohlásil.

Výroba elektřiny z jádra je mezi Němci stále méně populární. Obavy z vypnutí jaderných reaktorů a z předpokládaného zdražení elektřiny a možných problémů se zásobováním energií však má německý průmysl i některé sousední země Německa včetně České republiky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video