Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Německý obchodník dodával prošlé maso i do Čech. Půjde do vězení

  • 9
Na tři roky do vězení poslal dnes bavorský soud v Memmingenu velkoobchodníka z Illertissenu za prodej nejméně 313 tun zkaženého masa obchodníkům s potravinami. Bývalý provozovatel mrazíren hromadně prodával nepotravinářské jateční odpady jako maso k výrobě potravin a obohatil se tak o statisíce eur (miliony korun). Přes prostředníky bylo jeho zboží dodáváno do několika zemí včetně Česka.

Rozsudek dosud nenabyl právní moci, napsala agentura DPA.

Podle soudu začal 46letý odsouzený s podvody již v roce 2004. Prokázalo se, že od té doby obdržel od jisté firmy z Dánska nejméně 33 dodávek, celkem 700 tun nepoživatelného masa. Část tohoto zboží, asi 313 tun, byla v mrazírnách předeklarována na poživatelné maso či maso určené k výrobě potravin a prodána dál, z toho v 15 případech do zahraničí.

Obžalovaný odběratele o skutečné kvalitě zboží neinformoval a obohatil se tak nejméně o 225 000 eur (asi 5,7 milionu Kč). Přes zprostředkovatele se pak zboží dostalo do Nizozemska, Ruska, Česka a na Filipíny.

Sesterská firma illertissenského podnikatele v Deggendorfu byla už v roce 2005 zapletena do prvního velkého skandálu s předeklarovaným masem. Vedoucí této pobočky byl později za nezákonné předeklarování 750 tun jatečního odpadu odsouzen ke čtyřem a půl roku vězení.

Těžiště skandálu se zkaženým masem bylo v Gelsenkirchenu. Tamní firma dodávala zboží do několika zemí včetně Česka. Později se v důsledku odhalení oběsil mnichovský velkoobchodník zapletený do této aféry. Také jeho zboží se vozilo do devíti zemí EU včetně Česka.

Německá vláda ještě v roce 2006 vyjádřila nespokojenost s tím, že nehledě na odhalení a nařízené kontroly se situace v předeklarovávání masa nijak výrazněji nezlepšila. Tehdejší ministr zemědělství Horst Seehofer oznámil, že vláda chce prověřování zásadně reformovat, a připustil, že dosavadní snahy spolkových zemí nejsou dostatečné.

Také v Česku se v uplynulých letech zjistily případy přeetiketovávání masa zejména ve velkých řetězcích supermarketů. Státní zemědělská a potravinářská inspekce jen v roce 2006 odhalila manipulaci s dobou trvanlivosti a prodejem prošlého masa v 18 prodejnách obchodních řetězců.

Soudní procesy s obžalovanými vedoucími obchodu, kteří svým podřízeným přikazovali přeštítkovávat zboží na "čerstvější" datum, však občas končily osvobozujícím rozsudkem kvůli rozporným výpovědím svědků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video