Angela Merkelová

Angela Merkelová | foto: Reuters

Německý motor se zadřel, kancléřka Angela se usmívá

  • 10
Dnes je to dva roky, co Angela Merkelová stanula v čele německé spolkové vlády. A dnešek je také dnem, kdy se všechno zdá zamotanější než kdykoli předtím. Klíčovými slovy jsou "Müntefering“ a "dalajlama".

Vicekancléř z SPD a "nárazník“ mezi levičáky a kancléřkou Franz Müntefering dal Merkelové definitivní sbohem včera, aby se mohl věnovat těžce nemocné ženě.

A dost možná také proto, aby se nemusel věnovat těžce nemocné koalici. Pokročilost její choroby se ukázala po návštěvě dalajlamy v Berlíně, která Čínu rozladila natolik, že odřekla několik důležitých schůzek na vysoké úrovni.

Dalajlama s německou kancléřkou Angelou MerkelovouMěl to být exemplární výprask - pakliže mají "separatisté“ z Tibetu dveře do kancléřství otevřeny, nechť si Berlín uvědomí, že laskavá ochota čínských komunistů diskutovat o demokracii má své meze a exkluzivní role zprostředkovatele dialogu může připadnout třeba Paříži.

Po včerejšku však musela kárajícímu čínskému učiteli vypadnout rákoska rozčilením z ruky. Dosáhl totiž poněkud jiného účinku, než jaký dozajista očekával.

1. Dohnal muže č. 2 v SPD a nástupce Münteferinga v úřadu Franka-Waltera Steinmeiera k výroku, že vztahy s Čínou jsou "znepokojivé“ a musí se rychle napravit. To bylo v pořádku.

2. Vyprovokoval Angelu Merkelovou k tomu, aby se zatvrdila a řekla, že jako kancléřka jen ona rozhoduje o tom, kdy a kde koho přijme. Další slova již musela znít pekingským uším přímo zlověstně. "Nemůžeme si dovolit, aby si naše zásady a hospodářské zájmy odporovaly. Přála bych si, aby měl každý ve vládě stejný přístup, protože jinak úcta Číny k nám rozhodně nevzroste,“ řekla v rozhovoru pro deník Bild.

3. Celkem nevinnému dokumentu parlamentního výboru CDU o prioritách zahraniční politiky pak dodal nečekané naléhavosti. Poslanci pravice ve zprávě zveřejněné počátkem týdne konstatují, že vláda Gerharda Schrödera kladla důraz výlučně na Rusko a Čínu, a současnému kabinetu navrhují, aby se více soustředil na země, jako je Japonsko, Jižní Korea či Indie.

Proč se ta žena usmívá?
Očima berlínského pozorovatele je krize kolem dalajlamy jen jednou z mnoha ran, kterou koalice poslední dobou utržila. Angela Merkelová se díky efektivní reprezentaci země v EU a v boji proti klimatickým změnám i po dvou letech těší oblibě u občanů, ale CDU z toho příliš neprofituje a velká koalice už vůbec ne.

Týdeník Spiegel věnoval celé číslo Merkelové, kterou i s jejím klukovským úsměvem vyobrazil jako Monu Lisu a opatřil popiskem: Proč se ta žena usmívá?

Následuje nelichotivé vysvědčení dvouleté vlády: neprůhledné "monstrreformy“, růst byrokracie, posilování státu a věčné provizorium. Chybí jen uspokojivá odpověď, proč se usmívá. Snad proto, že jí lidé věří, ačkoli jí tisk pořád předpovídá pád.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video