Německý kancléř poprvé slavil den D

  • 133
Desítky hlav států se sešly na oslavách 60. výročí vylodění spojenců v Normandii. Památku padlých uctili prezident USA Bush i britská královna Alžběta II. Na francouzské pobřeží poprvé v historii přijel i německý kancléř Gerhard Schröder. "Pozvání je čest," řekl.

Invaze v Normandii
zvláštní příloha iDNES

Oslavy vrcholí v neděli odpoledne mezinárodním setkáním představitelů všech účastnických zemí invaze.

Celou akci provázejí mimořádná bezpečnostní opatření. Vojenské stíhačky jsou připraveny sestřelit jakékoli letadlo, které by narušilo bezletovou zónu nad Normandií.

Mezi těmi, které francouzský prezident Chirac pozval jsou například americký prezident George Bush, britská královna Alžběta II nebo i český prezident Václav Klaus.

Oficiální program oslav začal už v sobotu. První vzpomínková akce proběhla na hřbitově kanadských padlých. Více o prvním dni oslav čtěte zde.

Francie nezapomene, prohlásil Chirac
V neděli pokračoval program od rána pietními akcemi na hřbitovech amerických a britských vojáků. Úctu padlým, i těm, kteří přežili, vzdal francouzský prezident Chirac.

"Francie nikdy nezapomene na muže, kteří obětovali to nejcennější pro osvobození naší země od nacistického barbarství," prohlásil Chirac. "Nezapomene ani, že za to vděčíme Americe, našemu stálému příteli," dodal.

"Amerika by to pro své přátele udělala znovu. Naše aliance dobra je silná a je potřebná i dnes," prohlásil mezi hroby padlých vojáků americký prezident George Bush.

"Británie byla přímo ohrožena nepřítelem. Vy jste se vydali přes Atlantik z relativního bezpečí své vlasti bojovat za svobodu Evropy," vyjádřila obdiv americkým a kanadským vojákům britská královna.

Odpolední program začal francouzskou hymnou a pokračoval nástupem válečných veteránů. Mezi nimi nechyběli ani čeští váleční letci z řad RAF.

Někteří z účastníků operace Overlord byli prezidentem Chiracem dekorováni nejvyšším francouzským vyznamenáním, Řádem čestné legie. Mezi vyznamenanými jsou i jeden Čech a jeden Slovák. Slavnost zakončila vojenská přehlídka.

Ruská a německá premiéra
Poprvé je na oslavách invaze ruský prezident Vladimír Putin, historickou premiéru zažívá i německý kancléř Gerhard Schröder, který byl pozván jako první německý kancléř. Schröder své pozvání nazval velkou ctí pro Německo a německou demokracii.

"Válečné vítězství spojenců nebylo vítězstvím nad Německem ale vítězstvím pro Německo," napsal kancléř v článku pro list Bild am Sonntag. Britský ministr zahraničí Schröderovu účast na oslavách přivítal jako symbol cesty, kterou má poválečná Evropa za sebou.

"Nyní jsme nechali válku na evropském kontinentu definitivně minulosti," napsal Straw pro sobotní vydání deníku Berliner Zeitung.

"Nikdo nesejme z Německa vinu za zločiny jednoho režimu. Neseme odpovědnost za naši minulost i za naši budoucnost," napsal Schröder, který kvůli válce nikdy nepoznal svého otce. Fritz Schröder padl v říjnu 1944 v Rumunsku, svého syna, který se narodil v dubnu 1944, nikdy neviděl.

Schröder čelí kritice
účast německého kancléře na oslavách dne D se nelíbí některým britským veteránům invaze. Schröder musel čelit kritice i do německé opozice. Ta mu vyčítá, že v jeho programu není návštěva hlavního hřbitova, na kterém jsou pochováni padlí němečtí vojáci. Podle kritiků mu v tom neměl zabránit ani fakt, že část zde pochovaných Němců patřila k jednotkám zbraní SS. 

Kancléř kritiku odmítl s tím, že navštíví hřbitov, na kterém jsou padlí osmi národů, včetně zhruba tří stovek německých vojáků. Památku německých padlých samozřejmě uctí. Oslavy v Normandii jsou podle Schrödera natolik důležitou a citlivou věcí, že by se neměly stát nástrojem stranické politiky.

Prezidenti Francie a USA Chirac a Bush pokládají společně věnec na hřbitově padlých Američanů v Colleville sur Mer. (6. června 2004)

Americký prezident Bush hovoří na americkém vojenském hřbitově v Colleville sur Mer. V projevu vzdal hodlým padlým účastníkům invaze do Normandie. (6. června 2004)

Francouzský prezident Jacques Chirac objímá německého kancléře Gerharda Schrödera, který přijel na oslavy 60. výročí vylodění spojenců v Normandii. (6. června 2004)

Britská královna Alžběta II. si podává ruku s britskými veterány operace Overlord. (6. června 2004)

Britští váleční veteráni se ve městě Ranville v Normandii dívají na oblohu, kde prolétá dobový bojový letoun. (6. června 2004)

Britští váleční veteráni pochodují hřbitovem, na kterém jsou pochovány oběti invaze v Normandii. (6. června 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video