Nelegálně přejít přes hranici bude prý snadné i s biometrickým pasem. Ilustrační foto

Nelegálně přejít přes hranici bude prý snadné i s biometrickým pasem. Ilustrační foto | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Německý expert předvedl slabinu čipových pasů

  • 55
Biometrické pasy nejsou tak skvělé, jak se hlásá, tvrdí německý počítačový expert Lukas Grünwald. Na konferenci v americkém Las Vegas názorně předvedl, jak lze z pasu přečíst data i neoprávněným způsobem a doklad "naklonovat".

Biometrické pasy se v této době začínají vydávat ve Spojených státech a dalších zemích včetně České republiky. Podle Grünwalda mají zásadní slabinu, která může umožnit kriminální živlům a teroristům, aby zkopírovali zašifrované biometrické
údaje svého majitele.

Grünwald použil vlastní pas a předvedl, jak lze osobní údaje v dokumentu zkopírovat z jednoho čipu na jiný.

Pokud by prošel pouze automatickým kontrolním systémem, který se začíná zavádět například pro rychlé odbavování na letištích, pak by mu stačil k nerušenému průchodu obyčejný počítačový čip, na který jsou přenesená libovolně vybraná data.

Tato informace vyvolává nové obavy o funkčnost stále více využívaných čipů s radiofrekvenční identifikační technologií RFID, tedy aktivovaných elektronickými čtečkami pomocí radiových vln.

Těch se mimo doklady využívá i například k označování zboží, citlivých dokumentů, zavazadel či dobytka a k evidenci osob v budovách s kontrolním zařízením u vchodu.

Německo už RFID čipy v cestovních dokladech používá. Úřady si od toho slibují výrazné omezení možnosti jejich padělání a zároveň urychlení odbavování cestujících.

V USA, které zavádění elektronických dokladů iniciovaly po teroristických útocích z 11. září 2001, se čipy zavádějí v říjnu. Čeští občané začnou dostávat pasy s čipem od září, přičemž budou prozatím obsahovat jen obrazové identifikační prvky, které musí souhlasit s digitální fotografií zkopírovanou i na příslušné stránce v pasu.

V březnu nizozemští odborníci upozornili, že RFID čipy jsou ohroženy i viry, které by se přes čtečky mohly dostat do některého centrálního systému a v nejhorším případě jej vyřadit dočasně z provozu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video