Německo vrátilo běžence do Čech

Do České republiky dorazila část běženců, které zadrželi němečtí celníci na přechodu Altenberg-Cínovec v kamionu s betonovými panely. "Německá policie postupně uprchlíky vyslýchá a pak je předává nám. Část běženců je už v současné době v uprchlickém táboře v Červeném Újezdu. Další pošleme do zařízení v Bálkové," uvedl Josef Lech, šéf cizinecké policie na Cínovci.
Podívejte se na fotogalerii.

Na skupinu šestačtyřiceti běženců upozornilo celníky zmatené chování řidičů, kteří nevěděli, co do Německa vezou za náklad. "Kamion procházel běžnou kontrolou. Když jsme řidičů zeptali na nesrovnalosti v dokladech o nákladu, tak nedokázali odpovědět," řekl šéf německé pohraniční služby v Altenbergu Friedrich Hoppe.

Nákladní prostor byl řádně zaplombován. Celníci proto plombu odstranili, náklad střešních tašek zakrýval část vozu. "Za balíky s taškami jsme uviděli asi šest obličejů. Ostatní leželi na zemi a skrývali se," dodal Hoppe. Mezi běženci bylo i pět dětí, nejmladšímu z nich je teprve pár měsíců. Většina z uprchlíků je v dobrém zdravotním stavu, lékaři museli ošetřit jen jednu těhotnou ženu. Všichni putovali do policejních cel.

Řidiči budou stíháni v Německu
Dvojici řidičů, kteří se snažili běžence z Arménie, Číny, Albánie, Moldavie, Iráku a dalších zemí přes hranice převézt, si německá policie nechala. Oba muži byli již obviněni z převáděčství. Podle Hoppeho budou s největší pravděpodobností umístěni ve vyšetřovací cele, kde si počkají na soudní přelíčení.

Odkud přesně kamion jel, policisté zatím netuší. Vůz patří ústecké přepravní společnosti a byl opatřen českobudějovickou poznávací značkou. Reklamní nápisy na korbě byly ale německé.

"Podle výpovědí některých uprchlíků přijela většina z nich do České republiky, protože nepotřebují víza a do kamionu nastoupila až tam. Jestli tak učinili všichni, ale nemůžeme přesně říct," uvedl Friedrich Hoppe.

Policisté: Běženců bylo neobvykle mnoho
Čeští i němečtí policisté neskrývali údiv, že v kamionu jela tak početná skupina uprchlíků. Většinou se totiž snaží přejít menší počet běženců. Šéf severočeské cizinecké a pohraniční policie Milan Babičík řekl, že tak velkou skupinu se nepodařilo zadržet na hranicích ani loni.

"Větší objev jsme učinili snad jen letos v polovině ledna, kdy jsme ve statku na Bílinsku objevili asi sto dvacet uprchlíků. Ti ale teprve na přechod hranic čekali," podotkl Babičík.

Část zadržených cizinců, kteří čekali v cele České cizinecké policie na Cínovci na výslech (15. února 2001).

Část zadržených cizinců čekala v cele České cizinecké policie na Cínovci na výslech. Jeden z nich si zakrývá obličej (15. února 2001).

Část zadržených cizinců čekala v cele České cizinecké policie na Cínovci na výslech. Někteří z nich si zakrývají obličeje (15. února 2001).

Část zadržených cizinců čekala v cele České cizinecké policie na Cínovci na výslech. Někteří z nich si zakrývají obličeje (15. února 2001).

Německý celník prochází kolem kamionu, ve kterém bylo zadrženo 46 uprchlíků, 15. února 2001

Vedoucí Německé pohraniční služby Friedrich - Alexender Hoppe na hraničním přechodu Cínovec - Alterberg u kamionu v ,kterém zadrželi 46 uprchlíků.FOTO:MAFA - MARTIN ADAMEC

Na česko-německém přechodu Cínovec - Alterberg stojí kamion, ve kterém se snažili dva čeští řidiči převézt do Německa skupinu téměř padesáti běženců, 15. února 2001


Video