Uprchlíci se řadí do fronty před berlínským úřadem pro zdravotní a sociální...

Uprchlíci se řadí do fronty před berlínským úřadem pro zdravotní a sociální záležitosti (7. října 2015). | foto: Reuters

Německo schválilo integrační zákon. Podporuje i požaduje, říká Merkelová

  • 121
Německá vláda přijala návrh integračního zákona. Norma usnadní přístup uprchlíků na pracovní trh a zavede sankce pro ty, kteří se nebudou snažit začlenit do společnosti. Úřady také budou moci migrantům nařídit místo trvalého pobytu. Na tiskové konferenci to řekli ministryně práce Andrea Nahlesová a ministr vnitra Thomas de Maiziére.

„Získání práce je nejlepší způsob, jak se integrovat do společnosti. Odstraňujeme proto překážky, které nyní zaměstnávání uprchlíků brání,“ řekla Nahlesová. Vláda podle ní poskytne prostředky pro vytvoření 100 000 pracovních míst určených přednostně pro migranty, kteří teprve čekají na vyřízení azylového řízení, aby jim umožnila jednodušší první vstup na pracovní trh.

Uprchlická krize

Integrační zákon zároveň zruší dosavadní ustanovení, podle kterého musely úřady před nabídnutím pracovního místa uprchlíkům prokázat, že o ně nemají zájem Němci ani občané jiných států Evropské unie žijící v Německu. Ochrannou lhůtu však podle Nahlesové bude možné ponechat v určitých regionech, které trpí vysokou nezaměstnaností. O výjimkách budou rozhodovat zemské vlády.

Integrační kurzy, v nichž se běženci seznamují s němčinou a s německým způsobem života, budou nově povinné. Těm, kdo účast v kurzech odmítnou, bude hrozit krácení vyplácených příspěvků. „Lidé, kteří u nás chtějí dlouhodobě zůstat, se musí aktivně snažit o integraci a musí přijmout naše hodnoty,“ řekl de Maiziére.

Aktivní přístup k integraci bude v budoucnu také jednou z podmínek pro udělení dlouhodobého povolení k pobytu. Pro jeho získání také bude nutné, aby se imigranti dokázali sami uživit a aby měli zajištěné bydlení.

Pevné místo trvalého pobytu

De Maiziére také potvrdil, že úřady budou přistěhovalcům určovat pevné místo trvalého pobytu. „Pokud se imigranti usadí v místě, kde převládá komunita hovořící jejich rodnou řečí a vyznávající jejich náboženství, vede to ke vzniku ghett a paralelních společností. Přesně tomu chceme zabránit,“ řekl ministr. Podle něj se však bude při určování místa pobytu zohledňovat udržení rodin pohromadě.

Integrační zákon, který vláda přijala a o němž ještě bude muset rozhodnout Spolkový sněm, je první německou normou určující pravidla pro začlenění přistěhovalců do společnosti.

Kancléřka Angela Merkelová ho po skončení výjezdního zasedání vlády označila za významný milník. Vláda podle ní chce ve vztahu k imigrantům uplatňovat princip „podporovat i požadovat“.

Vláda zákonem reaguje na situaci, kdy loni do Německa přišlo 1,1 milionu uprchlíků a v letošním roce dalších 200 000. Odborníci upozorňují, že je třeba tyto lidi co nejrychleji zapojit do práce, aby se usnadnila jejich integrace do společnosti a předešlo se vytváření ghett.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video