Dvacetiletý německý občan Kreshnik Berisha byl obviněn z členství v islamistické organizaci Islámský stát. | foto: Profimedia.cz

Soud v Německu poslal za mříže prvního bojovníka Islámského státu

  • 175
Německý soud poslal na tři roky a devět měsíců do vězení dvacetiletého muže, který v Sýrii bojoval za Islámský stát. Je to první Němec odsouzený za členství v radikálním islamistickém hnutí.

Kreshniku Berishovi původně hrozilo za členství v zahraniční teroristické organizaci až deset let vězení. Soud však rozhodl vést proces s ním jako s mladistvým, proto byla maximální trestní sazba snížena na polovinu. Státní zástupce požadoval trest odnětí svobody ve výši čtyř let a tří měsíců.

Soudce Thomas Sagebiel vysvětlil nižší sazbu také informacemi, které obviněný předal vyšetřovatelům. „Jako mladistvý nebyl schopen odolat vlivu svých islamistických přátel,“ řekl podle agentury Reuters soudce. V Německu soudy mohou rozhodnout, že lidé ve věku 18 až 21 let mohou být souzeni jako mladiství, když soud rozhodne, že postrádají smysl dospělých pro odpovědnost. 

Berisha se v červenci loňského roku vydal do Sýrie, aby tam bojoval v řadách islamistů. Věřil, že džihád je povinností každého muslima. V minulosti přitom hrával fotbal za židovský fotbalový klub (více o zapojení do fotbalového klubu zde).

Berisha se přiznal, že se chtěl zapojit do činnosti Islámského státu, u soudu ovšem popřel, že by v Sýrii střílel na lidi. Podle něj radikálové bojovníky z Evropy neberou moc vážně. Spíše fungoval jako zdravotník či stráž na kontrolních stanovištích. Po pěti měsících se do Německa vrátil.

Islámský stát

Policie Berishu zadržela v prosinci 2013 na frankfurtském letišti, když přiletěl ze Sýrie. Od té doby byl ve vazbě. Státní zástupce uvedl, že se nepodařilo prokázat, že by se zapojil přímo do boje. Potomek kosovských přistěhovalců Berisha je prvním Němcem, který stanul před soudem kvůli členství v Islámském státě.

Německo řeší, co s navrátilci

Na začátku listopadu začal ve Stuttgartu také proces se čtyřiadvacetiletým Ismailem Issou, který údajně bojoval v řadách islamistů, po zranění se však vrátil do Německa a pro islamisty chtěl zajistit finanční a materiální podporu. Rozsudek nad ním se očekává počátkem příštího roku.

Z Německa odjelo do Sýrie a do Iráku zhruba 550 lidí oslovených islamistickou propagandou. Kolem šedesátky lidí zemřelo, devět z nich jako sebevražední útočníci. „To je smutná propaganda Islámského státu,“ řekl šéf německé tajné služby Hans-Georg Maassen.

Nejméně 180 z nich se vrátilo zpět do Německa. Berlín má z navrátilců obavy a řeší, jak k nim přistupovat. Podle odborníků se na Blízkém východě mohou tito islamisté ještě víc radikalizovat a hrozí, že by mohli provádět teroristické útoky, případně verbovat pro Islámský stát další německé muslimy.

Podle agentury Reuters francouzský soud poslal minulý měsíc džihádistu na sedm let do vězení, přestože v Sýrii strávil pouze deset dní a nebojoval tam. Soudce ve Velké Británii potrestal dva bratry čtyřmi lety a třemi a půl roky ve vězení za účast na výcviku v Sýrii.

Někteří politici a právní experti varují, že tvrdé tresty nemusí pomoci a vyvolají akorát zášť. Říkají, že programy na deradikalizaci jsou nezbytné, aby se státy vypořádaly s mladými lidmi odcházejícími bojovat na Blízký východ.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video