Německo se obává uprchlíků z Česka

Na území České republiky čeká podle zprávy německé tajné služby na 200 tisíc uprchlíků, kteří hodlají nelegálně překročit hranice a vstoupit do Německa či Rakouska. Tento údaj také otiskl v nejnovějším čísle renomovaný týdeník Der Spiegel. Nejhorší varianty počítají s příchodem téměř půl milionu ilegálních imigrantů - pokud se k odchodu rozhodne i 250 tisíc Romů.

Česko-německá hranice o délce 800 kilometrů představuje podle stostránkové zprávy Spolkové zpravodajské služby hlavní tah ilegální migrace do Evropské unie.
České úřady vedou evidenci pouze o "oficiálních" běžencích, a zprávu německé tajné služby tedy nemohou potvrdit.

"V našich statistikách se sice vyskytuje údaj dvě stě tisíc, ale to je množství legálně žijících cizinců. Přesně řečeno, k 31. březnu 2001 na území České republiky žilo 210 537 cizinců, tedy těch, kteří tady mají trvalý pobyt," hodnotí údaje otištěné ve zprávě Jiří Vokuš z tiskového oddělení policejního prezidia.

Celý kontinent se podle německé tajné služby ocitl v ďábelském kruhu, z něhož zatím není úniku. "Čím přísnější bude postup cílových států proti nežádoucím přistěhovalcům, tím více poroste počet těch, kteří budou vyhledávat pomoc převaděčských band, které je dostanou do země podle jejich výběru," uvádí zpráva a popisuje metody těchto zločineckých organizací po celém světě.

Podle odhadů Interpolu na pašování lidí vydělají ročně 18 miliard marek. Mnohé z těchto mezinárodních skupin jsou i na území České republiky. Roli převáděčů na sebe berou terénu znalí Češi nebo Slováci. Zejména mladí lidé z příhraničních regionů cítí šanci na relativně snadný a vysoký výdělek.

"Byl jsem bez zaměstnání a převáděním jsem chtěl zabezpečit rodinu," vysvětloval své jednání loni u soudu jedenadvacetiletý muž z okresu Uherské Hradiště. "Co se týče nelegální migrace, za loňský rok bylo zadrženo něco přes 32 tisíc osob, které takto překročily hranici," upřesnil Vokuš. Pozitivním zjištěním je, že ostraha z obou stran posílila - i díky nasazení nejmodernější techniky.

Vlna z Východu
Trojúhelník Minsk, Kyjev, Moskva skrývá velké potenciální nebezpečí pro západní Evropu. V Rusku, Bělorusku a na Ukrajině čekají podle německé tajné služby dva miliony lidí na šanci dostat se na "zlatý Západ". Nejčastější cesty vedou přes Polsko, Slovensko a Česko do Německa.

Na cestě uprchlíků na Západ má pověst propustného místa například hranice České republiky se Slovenskem. Ale podle představitelů českého ministerstva vnitra se situace začíná pomalu měnit k lepšímu, stejně jako se posílilo především technické zabezpečení hranice s Německem.

"Je to dlouhodobá záležitost, policie stále posiluje hranice a navyšuje stavy pohraničníků. Týká se to zejména česko-slovenské hranice," říká Jiří Vokuš z tiskového oddělení policejního prezidia.

Většina uprchlíků, kterým pomohli pašeráci dostat se na naše území, chce pokračovat nelegálně dál - do Německa či Rakouska. To se ovšem mnohdy týká i legálních žadatelů o azyl.

"V roce 2001 požádalo o azyl 4880 žadatelů," říká Marie Masaříková z tiskového oddělení ministerstva vnitra. "V azylových táborech jich dnes je o něco méně než tři tisíce." Jejich složení odpovídá zmíněnému tvrzení, že k hlavním klientům patří zájemci ze zemí bývalého Sovětského svazu.

"Nejvíce (legálních) migrantů k nám letos mířilo z Ukrajiny (933), Moldavska (560), Indie (428) a pak z Vietnamu a Rumunska," upřesňuje Marta Miklušáková z Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky OSN.

"Podle našich informací vysoké procento žadatelů o azyl, 70-80 procent, opouští azylové řízení u nás a pokračuje dál. Čím je pro Česko hranice se Slovenskem, tím je pro Polsko hranice s Ukrajinou.

Avšak polská péče o hranici s Německem je podle listu Der Spiegel ve srovnání s Českem lepší. Zřejmě i proto, že Němci slíbili Polákům pod dojmem masivního nasazení bezpečnostních složek na hranici finanční pomoc pro rozvoj policie.

Na jihu Evropské unie představuje rizikovou oblast především Itálie. Ve zprávě německé tajné služby BND se uvádí, že cestu k italským břehům mají pod kontrolou gangy z Ankary a Istanbulu, jejichž hlavními zákazníky jsou Kurdové.

Číňané se dostávají letecky do Bělehradu, kde se jich ujímají evropské pobočky mafie (triád) a pašují přes Maďarsko do Česka. Odtud pokračují dál nebo tu nějakou dobu pracují, aby si vydělali na další cestu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video