Andreas a Heidrun Anschlagovi před tribunálem v Marburgu. Soud zakázal médiím

Andreas a Heidrun Anschlagovi před tribunálem v Marburgu. Soud zakázal médiím zveřejnit jejich podobu. (15. prosince 2012) | foto: AP

Němci soudí špionský pár. Pracovali už pro KGB, chytili je až předloni

  • 6
Německý soud řeší největší špionážní případ od konce studené války. Před soudem stanuli manželé, kteří údajně přes dvacet let donášeli informace SSSR a později ruským tajným službám. Špionům hrozí deset let.

Byl to takový obyčejný manželský pár z Marburgu v západoněmeckém Hesensku. Andreas a Heidrun Anschlagovi bydleli v domku s bílou fasádou, měli téměř dospělou dceru a celkem dobré vztahy se sousedy.

Tedy dobré... Spíše nijaké. Kupříkladu Andrease někteří ze sousedů nikdy neviděli. Až do loňského podzimu jim to však bylo nejspíš jedno.

To se změnilo 18. října 2012 v půl šesté ráno, kdy do domu Anschlagových vpadlo speciální policejní komando. Muži zákona přistihli Heidrun, jak do počítače přepisuje zašifrované zprávy, které se linuly z bezdrátového rádiového přijímače.

A takřka v tom samém okamžiku, kdy se tehdy 45letá žena vrhla na počítač, aby zničila přepsaný materiál, o dvě stě kilometrů dál policie zatýkala jejího o šest let staršího muže.

Nelegálové

Anna Chapmanová, obviněná ze špionáže pro Rusko

Takzvaní nelegálové patří ve špionské branži k šlechtě. Se statusem důstojníka rozvědky odcházejí do cílové země pod falešnou identitou. Leckdy smyšlenou, často získanou po zemřelých lidech.
Jejich příprava je dlouhá a náročná. V cizím státě musí žít řadu let, studují tam a budují kariéru. Snaží se prosadit na pozice, odkud by mohli dodávat klíčové zprávy své domovské instituci. V případě zatčení jim hrozí větší tresty než standardním agentům, kteří většinou pracují coby diplomaté. Těm po odhalení hrozí vypovězení ze země, nelegálům však roky ve vězení.
Mohou však být vyměněni, jako třeba proslulá Anna Chapmanová (na snímku), rusovlasá kráska z Ruska, kterou před třemi lety odhalili v USA. Neúspěšná spící agentka pak byla s dalšími devíti ruskými agenty vyměněna za čtyři ruské vězně, obviněné ze špionáže pro Západ. Chapmanová se v Rusku stala celebritou.

Včera manželé, vlastními jmény Alexandr a Olga Rostovi, stanuli před soudem ve Stuttgartu. Pár byl obviněn ze špionáže a falšování dokumentů. Obvinění jsou podle policie takzvaní nelegálové neboli ruští špioni, kteří přes dvacet let do Moskvy dodávali tajné informace o aktivitách NATO a EU.

Nejprve sovětské rozvědce, po pádu Berlínské zdi a rozpadu SSSR tajným službám Ruska. Manželé se předloni stali prvními dlouhodobě usazenými špiony, které Němci dopadli po svém sjednocení v roce 1991, napsal týdeník Spiegel. Pokud soud obvinění prokáže, hrozí jim deset let vězení.

Jihoameričané z Rakouska

Klikatá pouť ruských agentů do Marburgu odstartovala těsně před pádem železné opony v roce 1988. Tehdy se do Německa přistěhoval devětadvacetiletý muž jménem Andreas Anschlag, jenž se údajně narodil v jihoamerické Argentině, vyrostl však v Rakousku.

Anschlag začal studovat strojní inženýrství v Aachenu a v roce 1990 se oženil se svou přítelkyní Heidrun. Také ona byla podle svých (zfalšovaných) dokladů občankou Rakouska a podobně jako její manžel pocházela z Jižní Ameriky, z Peru.

Páru se záhy narodila dcera, která podle německého deníku Frankfurte Allgemeine Zeitung o dvojím životě svých rodičů do poslední chvíle nic netušila. Po dokončení studií se rodina několikrát přestěhovala. Andreas naposledy pracoval jako projektový manažer v bádensko-württemberském Balingenu, kde ho také policie zadržela.

Mezitím však manželé podle obžaloby celé roky aktivně předávali informace Rusům. Zprávy jim podle německého deníku Welt poskytoval nizozemský informátor z diplomatických kruhů. Muž byl údajně závislý na hazardu a manželé mu za zprávy z Bruselu dobře platili. Rusové se tak dostali například k informacím o akcích NATO v Afghánistánu, Libyi či Kosovu.

Německá policie údajné ruské špiony odhalila více než rok poté, co FBI ve Spojených státech narazila na desítku spících ruských agentů s půvabnou Annou Chapmanovou v čele. A oba případy toho mají podle některých společného mnohem víc.

Na ruské agenty v Německu totiž upozornily americké tajné služby, uvedl server Deutsche Welle. Údajně je odhalil tentýž informátor, který upozornil i na Chapmanovou a spol. Ruská rozvědka SVR to patrně už tušila, ale dostat agenty z Německa už nestihla.

Sousedé páru nyní přemýšlejí, jak je možné, že nic nepoznali. Varovat je prý přece mohlo, že ač Anschlag říkal, že umí německy, španělsky a anglicky, má nepatrný ruský přízvuk. Nebo že Heidrun vždy telefonovala venku, i v zimě. Ostatně i příjmení manželů je mohlo navést. V překladu totiž znamená útok.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue