Německo řeší vízový skandál

Německá vláda má těžkou hlavu kvůli nelegálním migrantům. Kabinet totiž odhalil rozsáhlý podvod kolem udělování německých turistických víz ve východní Evropě. Německo teď musí západním sousedům vysvětlit, jak se mohlo stát, že tisíce lidí překročily hranice Evropské unie nelegálně, ale s platným německým vízem a zabránit dalším podobným případům.

Podle německého tisku, který se odvolává na německou hraniční policii, se tak díky čachrům dostalo nelegálně do zemí Evropské unie jen od června 2001 do ledna 2002 přes 16 tisíc takových "turistů", především z Ukrajiny, Rumunska a Ruska.

Převáděčské bandy z východoevropských zemí využívaly k trikům mezer v německých zákonech, které Berlín mezitím zacelil. Kriminální organizace zakládaly cestovní kanceláře nebo obchodní agentury, aby bylo možné víza získat.

Žadatelé, kteří cestovali do Německa s turistickou skupinou, se totiž dříve nemuseli na německé konzuláty dostavit osobně. Cestující se tak snadno domohli turistických víz, ačkoli jeli do EU ze zcela jiných důvodů a chtěli tam pracovat nebo se i usadit.

Německá hraniční policie získala první poznatky o této praxi loni na podzim. Naléhala na ministerstvo zahraničí, aby okamžitě udělování víz změnilo.

Teď už si každý musí osobně pro vízum na konzulát a musí navíc prokázat, že si cestu do západní Evropy může finančně dovolit. "Máme za to, že jsme tuto formu zneužívání uzavřeli," konstatovalo spolkové ministerstvo vnitra.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video