Hlavním tématem na Twitteru je nyní DDOS útok

Hlavním tématem na Twitteru je nyní DDOS útok

Německo řeší únik odhadů volebních výsledků na Twitter

  • 1
Den po trojích zemských volbách Německo řeší nejen výsledky, ale také to, kdo "pustil" na sociální síť Twitter jejich odhady 90 minut před zavřením volebních místností. Němci se obávají, aby podobný únik nepoznamenal také celostátní parlamentní volby na konci září.

Víkendové hlasování v Sársku, Sasku a Durynsku, v němž utrpěly ztráty vládní strany CDU a SPD a posílila postkomunistická Levice, bylo vnímáno hlavně jako barometr nálad voličů před zářijovými "velkými" volbami. Podle německých zpravodajských serverů ale odhalilo také díry v nakládání s výsledkovými prognózami, které mají na základě odpovědí odvolivších k dispozici média a politické strany.

Jedním z podezřelých z toho, že odhady výsledků na Twitter před zavřením volebních místností umístil, je saský politik Patrick Rudolph z CDU. Ten to však popírá a tvrdí, že jeho účet na sociální síti někdo napadl. "Nevím, kdo to tam napsal," bránil se politik strany kancléřky Angely Merkelové na serveru Spiegel Online.

Pokud by se prokázalo, že za předčasným zveřejněním odhadů byl skutečně on, hrozila by mu podle německého volebního zákona pokuta až 50 000 eur (zhruba 1,3 milionu korun).

"Fakta případu v současnosti prošetřujeme," řekl agentuře Reuters zástupce vedoucího saské volební komise Uwe Korzen-Krüger. Počítá i s možností, že kvůli neregulárnosti někdo volby napadne.

K úniku volebních dat na internet nedošlo poprvé

Čtyři týdny před spolkovými volbami přidělává tento případ vrásky na čele také šéfovi německé volební komise Roderichu Egelerovi. Ten nyní řeší hlavně to, jak zabránit opakování podobného selhání 27. září. K úniku volebních dat na internet totiž nedošlo u západních sousedů poprvé.

Už při květnové volbě prezidenta zveřejnili dva poslanci vládních stran výsledky hlasování na Twitteru čtvrt hodiny před jejich oficiálním oznámením. Tehdy to vyvolalo pobouření, ale nic víc, protože výběr hlavy státu už to ovlivnit nemohlo. Na výsledek parlamentních voleb by však takto předčasné zveřejnění odhadů vliv mít mohlo, upozorňují experti.

"Vidím to jako velký problém," řekl agentuře DPA specialista na německé ústavní právo Jörn Ipsen. "Nedá se vyloučit, že by to prakticky do poslední minuty mohlo mít mobilizující efekt pro určitou stranu nebo proti ní," tvrdí.

Toho se bojí i němečtí politici. Podle místopředsedy frakce CDU/CSU v německém parlamentu Wolfganga Bosbacha to poškozuje demokracii a hrozí, že volby by mohly být zfalšovány. Bezpečnostní expert SPD Dieter Wiefelspütz nedělní případ dokonce podle Spiegel Online označil za "svinstvo" a navrhl zakázat průzkumy mezi lidmi vycházejícími z volebních místností.

DPA v této souvislosti připomíná, že rozdíl mezi nejsilnějšími stranami při volbách v roce 2002 byl jen 6000 hlasů. Pokud by se těsné výsledky na konci září opakovaly, mohlo by další podobné "zatwitterování" vyvolat velký skandál, varuje agentura.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video