Německo řeklo sbohem obětem masakru

  • 17
Německo se rozloučilo s oběťmi masakru, při kterém devatenáctiletý vyloučený student Robert Steinhäuser minulý pátek ve svém bývalém gymnáziu v Erfurtu zastřelil třináct učitelů, dva žáky, policistu a pak i sám sebe. Desítky tisíc lidí, včetně špiček země, se sešly v okamžik, kdy se před týdnem ozvala střelba, na tryzně před místním středověkým dómem.

"Nikdy jsme si nemysleli, že se něco takového stane i u nás. Jsme bezradní," vyjádřil pocity mnohých ve smutečním projevu německý prezident Johannes Rau.

"Naše zděšení nás ale nesmí ochromit," vyzval Bernhard Vogel, předseda regionální zemské vlády v Durynsku, jehož správním střediskem dvousettisícový Erfurt je.

Za zvuku zvonů pak v pravé poledne uctili lidé na prostranství před katedrálou památku obětí masakru z 26. dubna.

Mladík, který se na svůj čin připravoval a jako člen místního střeleckého klubu měl oprávnění držet zbraně, byl ze školy vyloučen před maturitou za nedostatečné výsledky a falšování omluvenek.  - více zde.

Pozůstalí hledají právníky
O materiální odškodnění pro pozůstalé a raněné bude zřejmě usilovat přední německý právník Michael Witti, který je mimo jiné znám jako jeden z advokátů lidí nasazených za druhé světové války nacisty na nucené práce. Se žádostí o právní
zastoupení se na něj už obrátili rodiče jednoho ze školáků, který byl mezi 16 oběťmi.

"Těžká traumata, uzavření školy, přerušení výuky, ztráta živitele a další problémy se velmi rychle stanou středem pozornosti postižených," cituje Wittiho list Die Welt. Právník má za to, že nejdříve zaměří svou pozornost proti úřadům, které schvalují držení zbraní.

Další německý případ

Jen náhodou nevyletěla v noci na prvního máje do povětří budova gymnázia v západoněmeckém Essenu. Tu se kvůli sporům s učitelkou chemie pokoušel zničit bývalý student. Podrobnosti ZDE.

Witti nevylučuje ani žalobu proti střeleckému oddílu, do kterého mladý vrah předtím chodil. Posoudí i možnosti napadnout právně zbrojařské firmy, jako se to už v minulosti několikrát stalo ve Spojených státech.

Kdo podle advokáta uvádí do oběhu natolik nebezpečné zbraně, musí se starat také o to, aby nenesly následky nevinné oběti. Pod drobnohledem Wittiho kanceláře se zřejmě ocitnou výrobci a šiřitelé videosnímků a her zobrazujících násilí.

Měmecko hledá cestu, jak podobným činům předcházet
V Německu se dále hledají cesty, jak podobnému neštěstí v budoucnu předcházet. Přesto, že právě v den masakru parlament novelizoval zákon o držení zbraní, chystají se politické strany opatření ještě zpřísnit. Mimo jiné chtějí zvýšit věkovou hranici ke vlastnění zbraní z osmnácti na 21 roků.

Kancléř Gerhard Schröder se ve čtvrtek večer radil s představiteli veřejnoprávních a komerčních médií, jak zobrazovat násilí v televizích a na internetu. Televize mimo jiné chtějí vysílat osvětové spoty, ale brání se tomu, aby jim byl přistrčen "černý Petr" značné spoluodpovědnosti za krvavé incidenty.

"Násilí je bohužel v lidském společenství jedním z určujících prvků," říká šéf veřejnoprávní televize ARD Fritz Pleitgen. Násilnosti v řadě míst světa jsou součástí reality a v médiích se jim nelze vyhýbat, dodává.

Zabijákova rodina se pozůstalým omluvila
V předvečer tryzny vyjádřila soustrast pozůstalým i Steinhäuserova rodina. "Dosud jsme neměli čas truchlit nad naším synem a bratrem a myslíme jen na oběti a jejich rodiny," uvádí osobní dopis, který nechali otisknout matka, otec a bratr 19letého pachatele.

V otevřeném dopise se rodina dál vyznala z hluboké lítosti. Rodiče také napsali, že u syna nikdy nepozorovali nenávist, která by ho vedla k vraždění.

"Od toho hrozného dne se stále víc ptáme sami sebe, odkud se vzala Robertova nenávist a zoufalství a proč jsme ji nezpozorovali," píše se v dopise, podepsaném rodiči a starším bratrem studenta.

Před tímto brutálním činem šílenství jsme byli obyčejná rodina a znali jsme naprosto jiného Roberta," stojí dále v prohlášení Steinhäuserových.

"Lítost, zoufalství a bezmocnost naší rodiny je nezměrná. Navěky se budeme omlouvat, že náš syn a bratr přinesl děsivé utrpení obětem a jejich příbuzným, obyvatelům Erfurtu, Duryňska a celého Německa," napsali Steinhäuserovi ve svém prvním veřejném prohlášení.

Devatenáctiletý Robert Steinhäuser (na nedatovaném archivním snímku), který v pátek postřílel v německém Erfurtu na svém bývalém gymnáziu 16 lidí. Pak zastřelil i sám sebe. (28. dubna 2002)

Tisíce lidí se shromáždily v německém Erfurtu, aby uctily památku obětí nedávného masakru, při němž na zdejším Gutenbergově gymnáziu zastřelil bývalý student Robert Steinhäuser šestnáct lidí a sebe, 3. května 2002

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video