Proti dohodám TTIP a CETA protestovaly v Německu desítky tisíc lidí (17. září...

Proti dohodám TTIP a CETA protestovaly v Německu desítky tisíc lidí (17. září 2016) | foto: Reuters

Desítky tisíc Němců vyšly do ulic. Odmítají smlouvy EU s Kanadou a USA

  • 303
Berlín, Kolín nad Rýnem, Hamburk či Frankfurt prožily sobotní odpoledne ve znamení demonstrací. Asi 150 tisíc lidí tam podle policie vyšlo protestovat proti dohodám o volném obchodu, které chce EU uzavřít s Kanadou (CETA) a Spojenými státy (TTIP). Pořadatelé hovoří až o 300 tisících demonstrantů.

Policie počet účastníků hlavního protestu v Berlíně odhadla na 40 tisíc. V Hamburku se sešlo na 30 tisíc lidí, v Mnichově 23 tisíc a ve Stuttgartu jich policisté napočítali zhruba 20 tisíc. V Kolíně nad Rýnem demonstrovalo podle policie 18 tisíc odpůrců smluv, ve Frankfurtu 15 tisíc. Lipská policie žádný odhad neuvedla.

Původní policejní odhady byly o poznání skromnější - zhruba hodinu po poledni hlásila, že jich je ve všech městech dohromady jen asi 30 tisíc.

Pořadatelé jsou od začátku přesvědčení, že přišlo demonstrovat mnohem více odpůrců TTIP a CETA. Sami hovoří o více než 300 tisících lidech.

Protestní shromáždění uspořádalo celkem 26 organizací, mezi nimiž jsou odbory, církevní skupiny i ekologičtí aktivisté. Vadí jim nedostatečná ochrana životního prostředí nebo spotřebitelů.

Na pražském nábřeží se sešla dvacítka Pirátů

Protestní shromáždění se v sobotu konalo i v Praze - na Rašínově nábřeží ho uspořádala Česká pirátská strana. Smlouvy podle předsedy pražských pirátů Ondřeje Profanta nehájí zájmy občanů, ale zájmy byznysu a velkých korporací.

„Proto nikoho nepřekvapí, že jsou vyjednávány netransparentně. Je ale alarmující, že mají šanci projít přes kontrolu evropských politiků. Nevědomost a pasivita většiny lidí jim jen nahrává,“ vysvětlil Profant důvod akce. Připlutí „strýčka Sama“ na náplavku a boj pirátů o české „národní pivo“ Budvar však za nepříliš příznivého počasí sledovalo jen zhruba 20 příznivců strany.

TTIP se do konce Obamova mandátu zřejmě podepsat nestihne

Termín německých protestů nebyl zvolen náhodu a má vytvořit tlak na sociální demokracii, která bude už v pondělí rozhodovat o tom, jestli dohodu s Kanadou podpoří, což prosazuje mimo jiné její předseda a německý vicekancléř Sigmar Gabriel.

Na rozdíl od smlouvy s Kanadou, která už je dojednaná a s níž nakonec němečtí politici nejspíš vysloví souhlas, bude cesta k dohodě s USA v Německu výrazně složitější a téměř nikdo nepředpokládá, že si ji podaří uzavřít do konce funkčního období amerického prezidenta Baracka Obamy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video