Německo přitvrdilo v boji proti rasismu

Soud ve východoněmeckém Halle odsoudil jednoho skinheada za rasistickou vraždu devětatřicetiletého Mosambičana na doživotí, jeho dva nezletilé kumpány k devíti letům vězení. Podle slov soudce by měl být tento tvrdý rozsudek jednoznačně ukázat směr, kterým se Německo hodlá ubírat v boji proti stále rostoucímu rasismu. Od sjednocení země v roce 1990 si rasistické útoky vyžádaly už 30 životů. Obhájci lidských práv dokonce uvádějí, že bylo zabito přes sto lidí.

Zcela nesmyslně, bezcitně a bez jakéhokoli důvodu umlátili lidskou bytost k smrti, nekompromisně prohlásil soudce Albrecht Hennig na adresu odsouzených.

Toto soudní řízení je především jasným poselstvím o tom, že německé zákony jsou tu na obranu všech lidí bez rozdílu, nikoli jenom bílých Němců. Doufáme, že tento rozsudek pomůže jak v boji proti rasismu, tak v pozvednutí obrazu spravedlivého Německa v očích široké veřejnosti," vysvětlil Hennig.

Výsledek tohoto řízení rozhodně poslouží i dalším úřadům v zemi jako příklad, jak se mají k rasisticky motivovanému násilí stavět," dodal hlavní žalobce Joachim Lampe.

Mladíci Mosambičana Alberta Adriana přepadli 11. června v parku ve východoněmeckém  Dessau, dlouho ho bili a kopali, až upadl do bezvědomí. Muž , který už léta v Německu žil, zemřel několik dní po útoku a zanechal po sobě manželku a tři děti.

Obžalovaní na svou obranu uvedli, že ho nechtěli zabít a že byli opilí.

Soudce Hennig sdělil, že rostoucí rasismus v bývalém komunistickém východním Německu má jasnou spojitost s chatrným stavem místní ekonomiky. Pětadevadesát procent pravicových extremistů jsou nezaměstnaní mladí lidé, pocházející z rozvrácených rodinných poměrů," objasňoval.

Policie sdělila, že Adrianova žena obdržela před zahájením soudního procesu výhrůžný dopis, který se nyní prošetřuje.

Vzhledem ke své nacistické minulosti je Německo velmi citlivé vůči rasismu a xenofobnímu násilí, které si od sjednocení v roce 1990 vyžádalo už 30 životů. Obhájci lidských práv dokonce uvádějí, že bylo zabito přes sto lidí.

Téměř deset procent z 82 milionů obyvatel Německa jsou cizinci. Ve východní části země, kde se nezaměstnanost pohybuje kolem 20 procent a kde jsou rasistické útoky nesrovnatelně častější, žijí pouze 2 procenta cizinců.

Kancléř Gerhard Schröder, který ve čtvrtek navštívit památník na uctění ubitého Mosambičana v parku v Dessau, vyzval už několikrát německou veřejnost k razantnímu odsouzení rasismu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video