Německo potřebuje cizí odborníky, ale nejprve musí přitvrdit proti rasismu

Německo v pondělí přivítalo první z dvaceti tisíc zahraničních počítačových expertů, kteří přijíždějí na pozvání německé vlády, aby napomohli rozvoji německé ekonomiky.
"Kvalifikované pracovníky velmi nutně potřebujeme, " prohlásil ministr práce Walter Riester. Z dvaceti tisíc žádaných odborníků se jich ale zatím přihlásilo pouhých 6 000; země totiž čelí rostoucí vlně rasismu a xenofobního násilí a cizinci se do země příliš nehrnou.

Počet rasisticky motivovaných činů v Německu stoupl za minulý rok o celých 5 - 6%, uvedla BBC.

Riester slavnostně předal zelenou kartu 25letému indonéskému studentovi, který právě úspěšně ukončil technickou universitu v západoněmeckém Aachenu. "Cítím se skvěle, atmosféra je přátelská a Němci jsou báječní, " sdělil s nadšením student.     

Německo nyní poprvé otevírá dveře imigrantům od dob, kdy přizvalo do země dělníky z Turecka a jiných částí jižní Evropy, aby pomohli dát dohromady poničené německé hospodářství po druhé světové válce. Mnozí z těchto přistěhovalců byli poté, co v zemi zůstalli a založilil rodiny, vystaveni nepřátelství. Navzdory sedmi milionům imigrantů žijících v zemi podporovala tezi o negativním postoji Německa vůči cizincům i konzervativní Křesťansko-demokratická unie Helmuta Kohla během své 16leté vlády.

Současným cílem Německa je vystavit pracovní povolení více než 20 tisícům počítačových expertů na dobu pěti let. Uchazeči musí mít buď universitní diplom nebo si musí být schopni vydělat nejméně 100 000 marek za rok.

Německu chybí v současné době zhruba jeden a půl milionu odborníků. Dieter Hundt, ředitel Federace německých pracovníků, vyzval k vydání zelených karet i v jiných oblastech hospodářství, a ke změně imigračních zákonů.

Podle zprávy Evropské unie postavené na statistickém průzkumu OSN, by měla Evropa v následujících 50 letech přijmout až 75 000 imigrantů, aby tak zvrátila dramatický pokles populace. "I kdyby ti, co do Německa každý rok přicházejí, převážili počtem dvou set tisíc ty, kteří ze země odcházejí, populace by stále klesla o 12 milionů," uvádí se v nedávné oficiální statistické studii.

Německá vláda ale přesto postupuje v této otázce velmi opatrně, protože rasisticky motivované násilí na cizincích v posledních letech vzrůstá. Výbuch v metru v Düsseldorfu minulý týden je toho důkazem. Nedávný výzkum veřejného mínění také ukazuje, že 63 procent Němců si myslí, že Německo žádné imigranty nepotřebuje. Zejména východní, bývalá komunistická část Německa sleduje otázku imigrantů s napětím, protože je zasažena poměrně vysokou nezaměstnaností.

"Věda musí být mezinárodní. Jsme velmi znepokojeni faktem, že zahraniční vědci váhají přijmout naše nabídky pracovat v našich vědeckých institucích a ústavech, protože se v naší zemi necítí bezpečně. To nás všechny velmi poškozuje," praví se ve společném prohlášení 40 předních německých vědeckých institucí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video