Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Čeští lékaři se do Německa nehrnou. Není to prý žádný ráj

  • 406
V Německu nezaznamenali žádný nával českých lékařů, který by mohl přijít v souvislosti s protestní akcí Děkujeme, odcházíme. O práci v některém z tamních zdravotnických zařízení, potýkajících se s nedostatkem doktorů, se v posledních měsících ucházeli pouze jednotlivci.

Nejvíce českých doktorů v současnosti působí v Sasku, kde jich na konci loňského roku pracovalo 146. Ještě na počátku listopadu jich ale bylo 150, takže v závěru roku někteří dokonce odešli. Celkem tamní lékařská komora za rok 2010 eviduje 30 nových lékařů z Česka, kteří jsou v Sasku po Polácích a Slovácích třetími nejčastějšími cizinci v bílých pláštích.

Podobná situace je i v Bavorsku, kam čeští zdravotníci v Německu míří nejraději. "V prosinci 2010 ani lednu 2011 nebyly u příchodů lékařů a lékařek z České republiky žádné výchylky," uvedla bavorská lékařská komora. Za celý minulý rok tam podle ní přibylo 18 českých doktorů.

Žádný nápor nepocítila ani lékařská zařízení v Bádensku-Württembersku a Durynsku, které se řadí mezi vyhledávanější spolkové země. Durynská lékařská komora eviduje příchod jednoho lékaře z Česka k 31. březnu, který pravděpodobně souvisí s protestní akcí Děkujeme, odcházíme.

Další by měl v nejbližší době nastoupit na kliniku v bavorském Bayreuthu. "Jinak náš inzerát s nabídkou míst, který jsme na konci roku 2010 zveřejnili v němčině v jednom českém odborném časopise, skončil bez úspěchu," posteskla si mluvčí bayreuthské kliniky, která v současnosti zaměstnává šest doktorů z Česka.

Tři čeští lékaři se v posledních měsících upsali také nemocnici v drážďanské čtvrti Friedrichstadt, kde do té doby dlouhodobě působili dva jejich krajané.

V Německu podle oficiálních údajů v současnosti chybí asi šest tisíc nemocničních lékařů, a to především v městských zařízeních a na venkově.

"Není to žádný ráj"

Pokud chtějí čeští doktoři odejít do zahraničí, není Německo tou nejideálnější zemí, kam se vydat za prací, vzkazuje česká lékařka, která od roku 2001 působí v největší berlínské nemocnici Charité. I německé zdravotnictví má podle ní své problémy. Vysoké platy také ne vždy odpovídají realitě.

"I v Německu jsou lékaři velmi nespokojení se svým ohodnocením. Ambulantní lékaři jsou nešťastní, neboť pojišťovna stále něco redukuje a nechce proplatit. Také němečtí lékaři utíkají od řemesla, zejména mladá generace už nechce pracovat v nemocnici," porovnala Češka, která si nepřála zveřejnit své jméno, situaci v Německu a u nás.

Lékaři tu sice nemusí odpracovat tolik hodin jako jejich čeští kolegové, což se ale zase podle ní promítá to jejich nižších výdělků. "Měsíčně si tu doktor vydělá tak 2 500, maximálně 3 000 eur," přiblížila průměrnou čistou mzdu nemocničního lékaře v Německu, která v přepočtu dělá zhruba 60 až 73 500 korun, ovšem při vyšších životních nákladech než v ČR.

Vedle tarifního platu, který začíná asi na 3 600 eurech hrubého, ji tvoří odměny za služby. Těmi si ale podle české internistky nemocniční doktor ve Spolkové republice moc nepřilepší. "Víc jak 500 až 1 000 eur, podle toho kolik služeb dělá, nedostane. Protože čím víc pracuje, tím víc je to také zdaněné," popisuje česká lékařka.

Kolegům v Česku, kteří by se tam chtěli vydat "za lepším", radí pořádně si to rozmyslet. "Německo není ideální zemí pro vystěhování a zaměstnání lékařů," tvrdí.

"Vystěhování z Česka je velkou zátěží, která by se neměla podceňovat. Vytrhnutí z rodiny, ze zázemí kamarádů a známých - to jsou věci, se kterými jsem bojovala léta. Nedovedu si představit, že lékaři, i v trochu pokročilejším věku, jen tak prostě odejdou do ciziny. Nebo budou každý týden dojíždět. I to je ohromná zátěž," shrnula svoji desetiletou zkušenost se životem a prací v zahraničí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video