Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Němci po 17 letech vyhostí dvě rodiny z Kosova. Neumí jazyk a nepracují

  • 667
Soud v německém Göttingenu nařídil vyhoštění dvou romských rodin z Kosova, které se ani pod 17 letech nezačlenily do společnosti. Děti nechodí do školy, rodiče nepracují, otcové dokonce strávili dva roky ve vězení. Spolky na pomoc uprchlíkům protestují - hlavně proto, že většina dětí se v Německu už narodila.

Dvojice romských rodin dorazila do Německa koncem devadesátých let, kdy jejich vlastí zmítala občanská válka mezi Srby a kosovskými Albánci. Byli součástí masivní migrační vlny, která z Balkánu směřovala na západ.

V Německu ovšem nikdy nezískali azyl ani povolení k pobytu - všechny jejich žádosti dolnosaské úřady zamítly. Stejně jako tisíce dalších běženců z Kosova nakonec mohli v zemi zůstat na základě zvláštního rozhodnutí, které se v němčině nazývá Duldung.

Úřady tak jejich pobyt v Německu oficiálně „strpěly“, avšak bez nároku na podporu v nezaměstnanosti nebo sociální dávky. V podstatě se jedná o dočasné odložení deportace - například v případě, kdy úřady azyl udělit nechtějí, ale v uprchlíkově vlasti by mu skutečně hrozilo nebezpečí.

Nečekáme, že byste někdy začali pracovat, vzkázal soud

Platnost dokumentů, které rodiny opravňovaly žít v Göttingenu, vypršela na konci listopadu. Správní soud ji však odmítl prodloužit. „Zejména je nezbytné, aby žadatelé doložili, že dokážou sami zajistit živobytí své rodiny. Za posledních 17 tomu tak ovšem nikdy nebylo, přestože měli rodiče od roku 2006 a 2007 pracovní povolení. Nečekáme, že by se to v budoucnu změnilo,“ stojí v odůvodnění rozsudku.

Úřady se podle soudu o deportaci rodin pokusily už několikrát, na což rodiče obvykle reagovali předložením falešných pracovních smluv. Za celou dobu se navíc nenaučili obstojně německy. Otcové obou rodin si v roce 2012 vyslechli rozsudek, který je poslal na dva roky do vězení za ublížení na zdraví.

Svých třináct dětí, z nichž většina už se narodila v Německu, posílali do školy pouze sporadicky. „Neomluvená absence už vedla k řadě správních postihů, ale nedošlo k žádnému zlepšení,“ konstatuje soud. Jedna z žákyň vyniká ve školním divadelním kroužku, to však soudce neobměkčilo.

Osmiletý Osman Osmani protestuje proti hrozícímu vyhoštění své rodiny z německého Göttingenu.

Posted by Michal Bělka on Thursday, 10 December 2015

Je to extrém, zlobí se ochránci uprchlíků

„Po sedmnácti letech a když se děti narodily tady? To už je extrém,“ kritizuje v magazínu Focus rozhodnutí göttingenského soudu Sigmar Walbrecht, mluvčí Dolnosaské rady pro uprchlíky. Je podle něj možné, že vyhoštěním po tak dlouhé době Německo porušuje evropskou úmluvu o lidských právech.

Na obranu svých sousedů z Kosova vyrazilo minulý týden do ulic stotisícového Gottingenu asi 150 lidí, píše magazín Der Spiegel. Byli mezi nimi i Romové odsouzení k vyhoštění ze země. Místní organizace „Spolek pro právo zůstat“ úřadům předložila i petici, aby rodiny mohly v Německu zůstat.

Soud však trvá na tom, že je vyhoštění namístě. Romové podle něj sice v Kosovu pravděpodobně musí čelit diskriminaci, nejde jim však o život ani zdraví. Německo se letos navíc potýká s masivním přílivem uprchlíků, kteří kromě Blízkého východu často přicházejí právě i z Balkánu. V úterý se úřadům přihlásil letošní miliontý žadatel o azyl (více se dočtete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video