Adolf Hitler: Mein Kampf

Adolf Hitler: Mein Kampf | foto: AP

Hitlerově knize Mein Kampf vyprší autorská práva. Němci řeší, co s tím

  • 242
Knize Mein Kampf, kterou napsal nacistický vůdce Adolf Hitler, vyprší na konci roku 2015 autorská práva. Dílo se dosud v Německu nesmí vydávat. Bavorští poslanci řeší, co se stane pak. A nejen oni. Termín vypršení copyrightu nechvalně proslulé knihy pozorně sledují také Izraelci.

"Vydávání knihy se musí zabránit všemi dostupnými legálními prostředky," míní bavorský poslanec Burkhard Lischka z opoziční Sociálnědemokratické strany Německa (SPD). "Myslím, že tato ubohá kniha by měla navždy skončit v propadlišti dějin," řekl podle německé stanice Deutsche Welle.

Mein Kampf

Hitler knihu sepsal v polovině 20. let, když byl uvězněn za pokus o mocenský puč v Bavorsku. V díle promítl své životní a politické postoje - odpor k bolševismu, radikální antisemitismus a ideu vůdcovského státu. 

Až do začátku 30. let se prodalo jen pár desítek tisíc výtisků nenávistného textu, po roce 1933 se z Mein Kampfu stal bestseller. V letech 1933 až 1943 kniha skončila ve více než deseti milionech domácností. O dva roky později, po válce, byla kniha stažena z trhu.

To se však podle SPD nemusí stát. Copyright vlastní od druhé světové války spolkový stát Bavorsko, který dosud jakékoli publikaci knihy na území Německa brání.

Autorská práva na dílo neúspěšného malíře, jenž se v roce 1933 stal říšským kancléřem, však vyprší koncem roku 2015. A pak bude kniha volně k distribuci.

V Evropě totiž ochranná lhůta autorství končí sedmdesát let po spisovatelově smrti. Když tyto roky uplynou, dílo může kdokoli vydat nebo zveřejnit na internetu. Podle Lischky by publikace Mein Kampfu byla fackou do tváře obětem holokaustu.

Pokud vláda nezasáhne, Hitlerův spis bude od ledna 2016 k mání v knihkupectvích, případně na ulicích, kde ho zadarmo budou moci rozdávat příznivci krajní pravice a myšlenek národního socialismu.

Izrael se bojí šíření nehumánních idejí

"Vyslalo by to fatální signál," řekl o potenciálním vydání knihy Lischka. "Domnívám se, že coby německý stát, s ohledem na historii, máme mimořádnou zodpovědnost," zdůraznil s tím, že SPD požádala německou vládu o oficiální stanovisko k možnému vydání knihy. Kabinet je nevydal, slíbil ale, že zjistí, zda existují legální kroky, jak zajistit celkový zákaz knihy.

Termín vypršení copyrightu ale neřeší jen bavorští poslanci, téma se dostalo na přetřes i mezi izraelskou a německou vládou. Obě strany se shodly, že je v "kolektivním zájmu zajistit efektivní prevenci šíření nehumánních idejí".

Nekomentovaný překlad Hitlerova manifestu publikoval v České republice v roce 2000 Michal Zítko. Za podporu rasistického hnutí sice nejprve vyslechl tříletý podmíněný trest, Nejvyšší soud jej však později zprostil obžaloby. Městský soud v Praze v září 2010 nařídil společnosti KMa, aby stáhla z prodeje veškeré knihy Hitlera, které v Česku vydala (více čtěte zde). Loni v prosinci se na pultech českých knihkupců objevil výbor z Hitlerových projevů (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue