Iráčtí uprchlíci v pátek dopoledne nasedli do přistavených automobilů a...

Iráčtí uprchlíci v pátek dopoledne nasedli do přistavených automobilů a opustili rekreační zařízení Okrouhlík u Jihlavy. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Iráčtí křesťané se do Česka nevrátí. Požádali o azyl v Německu

  • 1226
Skupina dvaceti pěti křesťanů z Iráku, která o víkendu opustila Česko, zůstane v Německu. Uprchlíci v zemi požádali o azyl, podle německých úřadů tam mají rodinné vazby. Původně se počítalo s tím, že budou Iráčané vydáni zpátky do Česka.

„Mohu potvrdit, že z rozhodnutí německé policie nedojde k převzetí skupiny iráckých občanů. Německá strana nám to po dlouhých peripetiích oznámila před malou chvílí. Všichni Iráčané požádali o azyl z důvodu rodinných vazeb,“ uvedla pro iDNES.cz krátce před polednem mluvčí české cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Původně měla německá policie předat uprchlíky, kteří pobývali v ubytovacím středisku Okrouhlík u Jihlavy, českým úřadům v pondělí dopoledne na dálnici D8. To ale bylo posléze z bezpečnostních důvodů vyloučeno.

„Poté němečtí kolegové licitovali o místě předání, což vedlo k oboustranné dohodě, že k předání dojde na jiném sjednaném místě, a to na hraničním přechodu Hřensko. Zhruba po hodině (přibližně devět hodin dopoledne, pozn. red.) obdrželi policisté společného centra v Petrovicích telefonickou informaci z německé strany, že k předání cizinců nedojde vůbec - a to bez udání důvodu,“ popsala mluvčí Rendlová. Vysvětlení nakonec policie dostala v 11 hodin.

Chovanec: Po Německu budeme žádat vysvětlení

Ministr vnitra Milan Chovanec oznámil, že bude chtít po Německu vysvětlení, proč nechalo křesťanské uprchlíky na svém území. „Tomu kroku Německa nerozumíme. V současné době chystáme s nimi nějakou dohodu nebo domluvu,“ řekl Chovanec.

Podle informací ČTK si ministr nechá vypracovat i právní analýzu, kterou v úterý zašle svému německému protějšku. „Jsem velmi zvědav, jestli případ těchto pětadvaceti lidí nebude v budoucnu využíván mnoha dalšími migranty při soudních sporech s Německem,“ uvedl Chovanec.

Podle českého ministra vnitra uprchlíci přišli do Česka v rámci kvót a celý případ tak nyní ukazuje, že tento systém nefunguje. „My jsme dlouhodobě říkali, že nejsme schopni lidi, kteří budou proti své vůli v rámci kvót zařazeni na území jiného státu, než chtěli, je tam udržet,“ zdůraznil Chovanec.

Ostatní Iráčané to budou mít v ČR těžší, míní mluvčí fondu

Podle Martina Frýdla, mluvčího Nadačního fondu Generace 21, který přesun celkem 89 křesťanských uprchlíků z Iráku do Česka zajišťoval, jejich odchod do Německa někdo zorganizoval. Nechtěl ale upřesnit, kdo za tím podle něj stojí.

„Ti lidé napsali poměrně sofistikovaný dopis na ministerstvo vnitra, ve kterém se zřekli azylu a požádali o vrácení pasů. Objednali si autobus, kterým odjeli do Německa. Z toho je vcelku jasné, že to neudělali sami. Kromě toho máme indikace, že se o těchto věcech bavili s někým dalším. Nicméně nemáme možnost a ani nechceme kontrolovat jejich korespondenci v mobilech,“ řekl Frýdl v pondělí dopoledne iDNES.cz.

Podle ČTK se s uprchlíky těsně před jejich odjezdem sešli zástupci ministerstva vnitra, aby je varovali, že Německo nezahájí azylové řízení a že jim v Česku bude hrozit deportace do Iráku. Průběh schůzky ale údajně poměrně výrazně brzdily problémy s tlumočením, kvůli kterým mohlo dojít i k nedorozuměním.

Chovanec minulý týden projekt přijímání iráckých křesťanů do Česka dočasně pozastavil (více čtěte zde). V pondělí oznámil, že vládě navrhne jeho pozastavení nebo i zrušení. Podle Frýdla bude případná obnova projektu velmi problematická.

„Jsme z toho (odchodu Iráčanů do Německa) smutní. Je nám to líto kvůli lidem, kteří zůstávají v České republice. Budou to tady mít o to těžší. Zadruhé je nám to líto kvůli těm, kteří měli přijet. Vypadá to, že zůstanou v Iráku. Je nám to líto i kvůli rodinám, které opustily Českou republiku, protože ani ony to nebudou mít jednoduché,“ uvedl mluvčí.

O návratu do Iráku uvažuje kvůli stesku prarodičů po rodné zemi ještě osm lidí z Brna. Ostatní iráčtí křesťané podle Frýdla chtějí v Česku zůstat. „Nemáme indikace, že by chtěli odjet. Probíhá jejich integrace na všech třech lokalitách - v Praze, Brně i Moravskoslezském kraji,“ popsal Frýdl.

Křesťanské uprchlíky o víkendu zadržela německá policie poté, co si pronajali autobus od soukromého přepravce a pokusili se přejet hranice (více čtěte zde). Česká policie chtěla Iráčany umístit do detenčního zařízení, odkud měli být urychleně vráceni zpátky do Iráku. Chovanec přesto nevylučoval možnost, že by znovu mohli požádat o azyl v Česku (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue