Německý prezident Joachim Gauck s kancléřkou Angelou Merkelovou.

Německý prezident Joachim Gauck s kancléřkou Angelou Merkelovou. | foto: Reuters

Naše demokracie je silná, populisté si vylámou zuby, řekl německý prezident

  • 348
Zavedené strany nesmějí ze strachu menšiny obyvatel vytvářet ústřední politické téma, prohlásil německý prezident Joachim Gauck. Německá demokracie podle něj odolá populistickým tendencím. Před vzrůstající xenofobií ohrožující sociální smír v zemi však varuje výroční zpráva o německé jednotě.

„Ve srovnání s jinými částmi světa jsou u nás právní stát a demokracie velmi dobře zakotveny. Ale v současnosti zemí prochází ta či ona vlna strachu. A jsou lidé, kteří s těmito obavami dělají úspěšnou politiku,“ řekl Gauck v rozhovoru pro čtvrteční vydání deníku Saarbrückner Zeitung.

Přesto však nemá obavy z toho, že by populisté zemi ovládli. „Nevidím v Německu protidemokratickou většinu, kterou si přejí reakcionáři. Vidím spíše nejasné obavy, které přebírají populistická uskupení. Ale ta si vylámou zuby na naší demokracii,“ uvedl německý prezident.

Podle něj je ovšem třeba, aby zavedené strany nepodléhaly pokušení přebírat témata populistů. „Varuji před tím, aby se strany demokratického spektra chovaly tak, jako by bylo možné dovést republiku do bezpečných vod jedině tím, že se ze strachů menšiny stane centrum politiky. To nemůže dopadnout dobře,“ řekl.

Sílící populismus je podle Gaucka problém nejen v Německu, ale i v dalších evropských zemích nebo ve Spojených státech. „To, co tam sledujeme, popsal filozof Erich Fromm jako strach ze svobody. Chtěl tím vyjádřit, že s naší rostoucí svobodou roste i naše zodpovědnost. A jsou dva druhy politiků. Jedni z mocenského kalkulu posilují strach obyvatel z této zodpovědnosti. Ti druzí dodávají občanům odvahu: převezměte zodpovědnost, pak toho velmi mnoho zvládnete,“ řekl německý prezident.

Východ Německa podléhá xenofobii

Vzrůstající xenofobie na území bývalé NDR ohrožuje podle vlády v Berlíně ekonomické sbližování a sociální smír v Německu. Uvádí to ve středu představená výroční zpráva o stavu německé jednoty, podle které jsou uprchlíci pro nové spolkové země příležitostí.

„Pravicový extremismus ve všech svých podobách představuje velmi vážné ohrožení pro společenský a hospodářský vývoj nových (spolkových) zemí,“ řekla podle agentury DPA Iris Gleickeová z vládní sociální demokracie (SPD), která je pověřenkyní spolkové vlády pro nové spolkové země.

Zpráva připomíná útoky na migranty a jejich ubytovny, ke kterým došlo například v saských městech Heidenau a Freital (více čtěte například zde). Podle Gleickeové nicméně není většina východních Němců xenofobní nebo pravicově radikální, proti nesnášenlivosti se ale málo vymezuje, což poškozuje tamní turismus i podnikání.

Integrace uprchlíků na území bývalé NDR je prý příležitostí pro tuto oblast Německa, která se jinak dlouhodobě vylidňovala. Brzké vyrovnání rozdílů mezi starými a novými spolkovými zeměmi však nelze očekávat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video