Beata Zschäpeová před mnichovským soudem popřela, že se podílela na vraždách...

Beata Zschäpeová před mnichovským soudem popřela, že se podílela na vraždách deseti převážně tureckých přistěhovalců.(9. prosince 2015) | foto: Reuters

Němka promluvila o vraždách imigrantů. Měla jsem těžké dětství, hájí se

  • 551
Dva a půl roku trvalo, než před soudem v Mnichově zaznělo svědectví jediné přeživší členky neonacistické buňky Národněsocialistické podzemí. Beata Zschäpeová ve své výpovědi popřela, že se podílela na vraždách deseti převážně tureckých přistěhovalců.

Obsáhlou výpověď začal před soudem předčítat obhájce obviněné Mathias Grasel ve středu dopoledne. Zschäpeová přiznala, že o vraždách osmi Turků, jednoho Řeka a jedné policistky věděla, účast na zločinech však odmítla. „Neúčastnila jsem se ani přípravy, ani provedení,“ uvedla ve své výpovědi, obžalovaná, které hrozí doživotní vězení.

Zločiny prý spáchali zbývající dva členové skupiny Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt, kteří jsou již po smrti; ona sama se prý o nich vždy dozvěděla až zpětně.

Čtyřicetiletá Zschäpeová také uvedla, že ji zločiny Mundlose a Böhnhardta šokovaly. Údajně přemlouvala oba muže, aby se zločiny přestali, policii však o událostech neinformovala. Mundlos a Böhnhardt jí údajně řekli, že v případě odhalení spáchají sebevraždu, a Zschäpeová tomu chtěla za každou cenu zabránit.

Pozůstalí omluvu odmítli

Příbuzným obětí se Zschäpeová omluvila, prý cítí morální vinu. Ve svém prohlášení však zdůraznila, že zločiny spáchali Mundlos a Böhnhardt. Zschäpeová v prohlášení také uvedla, že se nikdy nepovažovala za skutečnou členku Národněsocialistického podzemí (NSU), členy skupiny prý byli jen Mundlos a Böhnhardt. „Oni mě nepotřebovali. To já jsem potřebovala je,“ přečetl Grasel z prohlášení obviněné.

Dcera jednoho ze zabitých Gamze Kubasiková však omluvu odmítla přijmout. „Paní Zschäpeová se svým prohlášením snaží zbavit odpovědnosti. Nevěřím jedinému slovu z této výpovědi,“ řekla v televizi n-tv.

Dönerové vraždy

Podle státního zastupitelství vytvořila Zschäpeová s Böhnhardtem a s Mundlosem buňku NSU, která se stáhla do ilegality. V letech 2000 až 2007 údajně spáchali po celém Německu deset vražd, převážná většina obětí byla tureckého původu. Kvůli tomu německá média posléze o zločinech referovala jako o dönerových vraždách.Trojici jsou připisovány i dva bombové útoky v přistěhovaleckých čtvrtích Kolína nad Rýnem, které si vyžádaly 23 zraněných, a 15 případů přepadení bank.

Vyšetřovatelé se původně domnívali, že vraždy jsou součástí vyřizování účtů mezi tureckými rodinami, a proto hledali viníky v okolí obětí. Rasový motiv zpočátku vůbec neprověřovali. NSU se podařilo odhalit až v roce 2011. Mundlos a Böhnhardt před zatčením spáchali sebevraždu.

Vyjádření Zschäpeové odmítli i příbuzní dalších obětí. Proti obviněné se staví i Němci na sociálních sítích. Dnešní soudní jednání označují za frašku, podle nich se snaží Zschäpeová svalit všechnu vinu na mrtvé a chce být vnímána jako oběť.

Usmívala se a žertovala

Zschäpeová se přiznala pouze k podpálení bytu ve Zwickau, kde se skrývala s oběma muži. Prý to udělala na žádost Böhnhardta a Mundlose, aby zničila důkazy o činnosti NSU poté, co skupinu odhalila policie.

Rodačka z Jeny uvedla, že měla těžké dětství v bývalé Německé demokratické republice, protože žila v neúplné rodině a její matka byla alkoholička. Na krajně pravicovou scénu v Jeně ji přivedli Mundlos a Böhnhardt, s nimiž se seznámila v první polovině 90. let.

Německá média spekulovala o tom, že Zschäpeová prodělala nervové zhroucení, a proto nemůže sama vypovídat. Její obhájci to však nepotvrdili a obviněná ve středu v soudní síni působila uvolněným dojmem, usmívala se do kamer a se svými právníky žertovala.

Soud nepřipustil k projednávání dotazy k prohlášení Zschäpeové, které mělo státní zastupitelství. Zrušil také další stání naplánované na čtvrtek. Není tak jasné, zda se bude moci prokuratura k výrokům obviněné vyjádřit a kdy to bude.

Výpověď Zschäpeové přilákala velkou pozornost veřejnosti. Podle televizních záběrů se před soudní síní v Mnichově tvořily dlouhé fronty, všichni lidé se dovnitř nedostali. O průběhu procesu informují na twitteru zpravodajové většiny německých médií, hashtag #Zschäpe se dopoledne stal nejsledovanější mezi německými uživateli sítě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video