Německo, či Turecko? Španělsko, či Kosovo? Video maže předsudky Západu

  • 46
Evropská komise rozjela kampaň, která má západním Evropanům přiblížit země z východu, které kandidují na členství. Minutové video se bude promítat zejména v kinech Británie, Francie, Německa, Rakouska a dalších západních zemí.

Spot nejprve ukáže záběr krásné horské krajiny s jezerem, načež se zeptá: Je to Švédsko? Jako severská země to skutečně vypadá. Ale ne, je to Černá hora.

Kampaň pod názvem "Tak podobní, tak rozdílní, tak evropští" podobným způsobem přibližuje Srbsko, Bosnu a Hercegovinu, Chorvatsko, Kosovo, ale i Turecko se záběry, které připomínají Francii, Itálii, Rakousko, Španělsko nebo Německo.

"Nečekáme od toho zázraky, ale jde o vylepšení image těchto zemí. Nejsou proti nám tak jiné," vysvětlil Peter Stano, mluvčí eurokomisaře pro rozšíření Štefana Füleho. Natočení klipu stálo 90 tisíc eur (asi 2,25 milionu korun).

Je ale otázka, zda budou právě Němci nadšení srovnáním s Tureckem. Přestože má země historické vztahy s Tureckem a žije v něm největší turecká menšina v zahraničí, jeho vláda je proti vstupu Turecka do EU. To je tak odsouzeno nadále setrvat v evropském předpokoji. Turecko požádalo o členství v roce 1959 a od roku 1999 je kandidátskou zemí na vstup.

Daleko vyšší šance mají zbylé země ve spotu. Vůbec nejdříve by mělo vstoupit Chorvatsko do EU a to už příští rok. Kandidáty na vstup jsou také Bývalá jugoslávská republika Makedonie, Černá Hora a Island.

A Srbsko se v pátek dohodlo s Kosovem, svou bývalou provincií, která před čtyřmi lety vyhlásila nezávislost, na správě společné hranice a hraničních přechodů i na samostatném vystupování ve světě (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue