Do Ruska nesmí ani mluvčí sudetoněmeckého landsmanšaftu Bernd Posselt.

Do Ruska nesmí ani mluvčí sudetoněmeckého landsmanšaftu Bernd Posselt. | foto: MF DNES

Je to svévole Ruska, zlobí se evropské státy kvůli sankčnímu seznamu

  • 326
Podle Evropské unie i Londýna nemá ruský sankční seznam žádné opodstatnění. Jako neodůvodněný ho označil i Londýn. Mezi 89 osobnostmi, které mají mít zákaz vstupu do Ruska, má Británie devět občanů, na černé listině jsou i čtyři Češi. Podle Kremlu je seznam jen odpovědí na sankce ze strany EU.

První, koho ruský seznam v sobotu pobouřil, byla německá vláda, která požadovala od Kremlu  sobotu přesné vysvětlení, proč zakázal osmi Němcům vstup na ruské území, informovala agentura DPA. Berlín chce přesné důvody, aby se dotčení mohli případně právně bránit.

„Nepovažuji za zvláště rozumné takové zákazy cestování vůbec vyslovovat,“ řekl německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, který je právě na návštěvě ukrajinského Dněpropetrovsku. Dodal, že to není ani vhodný přístup k současným snahám, jejichž cílem je vyřešit vleklý a nebezpečný konflikt na Ukrajině.

Na sankčním seznamu se ocitl mimo jiné generální tajemník Rady Evropské Unie Uwe Corsepius, generál německého vojenského letectva Karl Müllner nebo německý poslanec Karl-Georg Wellmann z CDU, ale i předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL) Bernd Posselt.

Wellmann je předsedou německo-ukrajinské parlamentní skupiny a expertem na Rusko v zahraničním výboru. O tom, že je v Rusku nežádoucí osobou, již věděl. V neděli mu totiž úředníci během pasové kontroly na moskevském letišti Šeremeťjevo sdělili, že do Ruska nesmí až do roku 2019. „Dokážu s tím v klidu žít, jsou i horší věci,“ napsal na Twitteru místopředseda parlamentního klubu CDU/CSU Michael Fuchs, který se také ocitl na černé listině.

29.května 2015 v 22:42, příspěvek archivován: 30.května 2015 v 12:04

Ich kann gut damit leben gibt schlimmeres RT @FAZ_Politik: Einreiseverbote: Acht Deutsche auf Moskaus schwarzer Liste http://t.co/91izbIoqlf

„Odpověď na žádosti některých států, proč to byli zrovna tito jedinci, kteří se ocitli na seznamu, je prostá: Stalo se tak v odpovědi na sankční kampaň, kterou ve vztahu k Rusku vedou některé státy Evropské unie v čele s Německem,“ citovala agentura TASS představitele ruského ministerstva zahraničí. Seznam podle něj byl zaslán dotčeným členským státům unie, k jednotlivým jménům se ale odmítl vyjádřit.

„Obdobný seznam existuje ve vztahu k občanům USA, je ovšem nutno podotknout, že Američané se v tomto případě chovají konstruktivněji než Evropané,“ dodal zdroj z ruského ministerstva.

O seznamu EU věděla, konkrétní jména však neznala

Rusko již na začátku března nevpustilo některé evropské diplomaty a politiky na pohřeb zavražděného opozičního politika Borise Němcova. Povolení k cestě nedostal například maršálek polského senátu Bogdan Borusewicz a lotyšská poslankyně Evropského parlamentu Sandra Kalniete. Ta tehdy uvedla, že jí nikdo nevysvětlil, proč do Ruska nesmí (více čtěte zde), nyní však stejně jako Borusewicz figuruje na seznamu, jehož zveřejnění si EU vyžádala.

Již dříve se sice vědělo, že seznam existuje, jména na něm však byla dosud neznámá. Ani po zveřejnění však EU nemá představu o právním základu takového rozhodnutí, kritériích ani o postupu, které vedly k výběru jmen zařazených na listinu. „Považujeme toto opatření za naprosto svévolné a neopodstatněné, především vzhledem k nepřítomnosti dalšího vysvětlení a transparentnosti,“ sdělila unijní diplomacie.

Podobně reagovalo i Spojené království. „Tento seznam nemá naprosto žádné opodstatnění a ruské úřady nemají žádný právní základ pro jeho odůvodnění,“ uvedla dnes mluvčí britské diplomacie, kterou citovala agentura AFP. „Pokud je záměrem Ruska vyvíjet tlak na Evropskou unii, aby zmírnila sankce, pak to není dobrý způsob, jak postupovat,“ řekla.

Zákaz vstupu mají i čtyři Češi

Jedním z devíti Britů, kteří jsou na seznamu, je šéf britské tajné služby MI5 Andrew Parker, někdejší britský ministr zahraničních věcí Malcolm Rifkind, bývalý místopředseda britské vlády Nick Clegg, náčelník generálního štábu britské armády generál Nick Houghton anebo náměstek britského ministra obrany Philip Dunne.

Na sankčním seznamu jsou i čtyři Češi, a to Karel Schwarzenberg, Marek Ženíšek, Jaromír Štětina a Štefan Füle. „Považuji to za čest. Je to klub slušných lidí, v jakém se člověk cítí dobře,“ řekl Schwarzenberg iDNES.cz (více zde). Seznam v pátek večer zveřejnila finská televize YLE, podle mluvčí ministerstva zahraničí Michaely Lagronová jej však Černínský palác dosud oficiálně neobdržel.

Na seznamu jsou i jména dalších předních evropských osobností, včetně bývalého předsedy Evropského parlamentu Jerzyho Buzka, někdejšího belgického premiéra Guye Verhofstadta, generálního ředitele britské tajné služby MI5 Andrewa Parkera či Nicka Clegga, který nedávno rezignoval na předsednictví britských Liberálních demokratů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video