Ústavní soud ale odmítl povolit zabíjet civilisty. Ilustrační foto.

Ústavní soud ale odmítl povolit zabíjet civilisty. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Německo chce mít možnost sestřelit unesené letadlo

  • 31
Německá vláda se nehodlá vzdát tvrdého boje proti terorismu. V případě hrozby teroristického útoku na významné cíle pomocí letadel, chce mít možnost unesené civilní letadlo sestřelit. I když jí ústavní soud takovou možnost nepovolil, chystá se vláda iniciovat příslušnou změnu ústavy.

Jak oznámil spolkový ministr vnitra Wolfgang Schäuble, oficiální místa navrhnou příslušný dodatek ke spolkové ústavě a vytvoří nový návrh zákona o bezpečnosti letecké dopravy, který by možnost případného sestřelu náležitě reguloval, napsala agentura AP.

Podobný zákon již německý parlament v roce 2004 přijal, ale ústavní soud jej letos v únoru zrušil. Zdůvodnil to tím, že platná ústava nic takového nepřipouští. "Vláda nemá v žádném případě právo zabít neozbrojené civilisty," uvádělo se v tehdejším odůvodnění.

Soud proto odmítl zákon o bezpečnosti vzdušného prostoru, podle nějž by armáda mohla na příkaz pověřeného člena vlády sestřelit unesené letadlo. Kromě toho je povolení k sestřelu také porušením ústavního omezení vnitrostátního použití armády, rozhodl tehdy soud.

Vláda však má po zkušenostech s činy teroristů ve světě jiný názor. I když si uvědomuje, že sestřelení by mohl být jen velmi výjimečný krok ve velmi vyhrocené situaci, domnívá se, že takovou možnost by pro bezpečnost ostatních občanů měla mít.

"Sestřelení uneseného letadla s cestujícími by bylo ospravedlnitelné jen tehdy, pokud by opačný postup přinášel Německu velmi vážnou hrozbu," řekl podle AP Schäuble. "V případě podobném 11. září 2001, kdy teroristé s unesenými letadly zničili mrakodrapy Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku, by bylo sestřelení právě tak potřebné jako právně přípustné," dodal.

V reakci na nedávno zmařené spiknutí proti letadlům v Británii Schäuble uvedl, že také Německo čelí vzrůstajícímu ohrožení ze strany sebevražedných útočníků. "Musíme si přiznat, že také u nás je víc lidí, než si umíme představit, kteří jsou ochotni z šílenství nebo fanatismu obětovat svůj vlastní život, jen aby zabili co nejvíce jiných," zdůraznil.

Ohrožení v případě teroristických útoků vedlo - přes právní spornost - již řadu států k opatřením, která v krajních situacích povolují civilní letadlo sestřelit. V USA platí nyní pravidlo, podle něhož je armáda připravena sestřelit jakékoliv civilní letadlo, které se podezřele odchýlí od svého kurzu.

Sestřelit civilní letadlo lze za určitých podmínek například i ve Francii nebo na Slovensku. Variantu sestřelení mají i protiletadlové obrany Nizozemska a Belgie a zřejmě i další státy. Tajné usnesení vlády ošetřuje ve prospěch sestřelu tento ožehavý problém v Maďarsku.

V Česku možnost sestřelit civilní letadlo odsouhlasil 10. října 2001 kabinet Miloše Zemana na základě právní analýzy předložené tehdejším předsedou legislativní rady, vicepremiérem Pavlem Rychetským.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video