Němci s jadernými elektrárnami končí.

Němci s jadernými elektrárnami končí. | foto: AP

Německo chce co nejdříve skoncovat se všemi jadernými elektrárnami

  • 403
Německo chce co nejrychleji skončit s výrobou jaderné energie a investovat do obnovitelných, uhelných a plynových zdrojů, prohlásila kancléřka Angela Merkelová. O termínu odpojení atomových elektráren se bude teprve jednat, podle opozičních sociálních demokratů ale mají být všechny jaderné elektrárny odstaveny nejpozději do roku 2022.

"Všichni chceme opustit jadernou energetiku tak rychle, jak to bude možné, a přejít na zásobování skrze obnovitelné zdroje," řekla kancléřka na tiskové konferenci poté, co o tématu jednala s předsedy vlád spolkových zemí.

Ze schůzky se šéfy zemských vlád vzešel plán, který má podle agentury Reuters šest bodů. Počítá například s úvěrovým programem za pět miliard eur (zhruba 121 miliard Kč), který má podpořit právě rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Odklon od jádra si ale vyžádá i výstavbu nových elektráren na plyn a uhlí.

Němečtí sociální demokraté (SPD), kteří jsou v opozici, požadují návrat k původně dohodnutému termínu odklonu od jaderné energetiky do roku 2022. Předseda vlády spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko Erwin Sellering, který je právě členem SPD, řekl, že nejzazší datum uzavření poslední jaderné elektrárny je právě tento rok.

Podstatnou roli sehrála Fukušima

"Bavili jsme se o plynových a uhelných elektrárnách. Rychlejší odklon od jaderné energetiky povede k tomu, že budeme elektrárny nahrazovat," dodala Merkelová s tím, že omezení jaderné energetiky s sebou rovněž ponese nutnost zvýšit energetickou účinnost jiných zdrojů, které produkují více emisí skleníkových plynů.

Vláda by se balíkem zákonů, který přechod od atomové energie umožní, měla zabývat v červnu. Kancléřka se chce se zemskými premiéry sejít 3. června, o tři dny později chce kancléřka novelu zákona o atomové energii schválit v kabinetu, aby ji 17. června mohla odsouhlasit horní komora německého parlamentu.

V rozhodnutí sehrála podstatnou úlohu katastrofa v Japonsku. Německo už v polovině března vyhlásilo tříměsíční moratorium na prodlužování životnosti atomových elektráren, během něhož měla být prověřena jejich bezpečnost. V sedmi nejstarších blocích, postavených před rokem 1980, měla být do té doby přerušena výroba (více čtěte zde).

Němci už odstavili 19 elektráren

V Německu je v provozu 17 jaderných elektráren, dalších 19 už Němci definitivně odstavili. V loňském roce vyrobily německé jaderné elektrárny asi 27 procent veškeré elektřiny. Rozmach atomové energetiky Německo zažilo po ropných krizích v 70. letech. Vůbec první jaderný reaktor sloužící výrobě elektřiny spustili vědci z Technické univerzity v Mnichově v roce 1957 v Garchingu.

Nedůvěra vůči jaderné energetice mezi německými politiky i veřejností narostla po vážných nehodách jaderných elektráren v americkém Three Mile Island v roce 1979 a ukrajinského Černobylu v roce 1986. Vlády Helmuta Kohla proto v 80. letech už výstavbu dalších jaderných zdrojů nenavrhly. Poslední německá jaderná elektrárna v Neckarwestheimu byla dokončena v roce 1989.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video