Německo bije na poplach proti rasismu

V poslední době média doslova chrlí zprávy o rasisticky motivovaném násilí v Německu. Předseda Ústřední rady Židů v Německu Paul Spiegel a mluvčí spolkové vlády Uwe-Karsten Heye v Düsseldorfu oznámili založení občanské iniciativy zatím pracovně nazvané Ukaž svoji tvář. Hnutí, které zahájí činnost v září, si klade za cíl mobilizovat veškerou německou veřejnost v boji proti extrémní pravici. V čele kampaně by měli stanout prominentní umělci a sportovci jako bývalý špičkový tenista Boris Becker nebo herec Mario Adorf.

"Vyburcovala nás neúnosná situace. Nenecháme pár tisíc extremistů zničit v Německu to, co bylo za posledních pětapadesát let vybudováno," prohlásil na společné tiskové konferenci Paul Spiegel.

Jeho zástupce v organizaci židovské komunity Michel Friedman dodal, že je ostuda, když v zemi v minulých týdnech demonstrovalo v ulicích více lidí za práva bojových psích plemen, než za práva lidská. Iniciátoři protirasistické akce chtějí získat co nejvíce společenských vzorů, aby se například ve školách diskutovalo o rasismu.

Rasisticky motivovaných činů v Německu stále přibývá
Německo se zmítá pod nárůstem rasisticky motivovaného násilí. Tento víkend zbili v Geře extremisté dva Pákistánce v restauraci, v Düsseldorfu zatkla policie skupinu 30 neonacistů, když skandovali rasistická hesla v městské dráze. V Bochumi napadla skupina 16 mladých Němců Afričana. V bavorském Deggendorfu byli těžce zraněni dva muži, když chtěli hájit jednoho jižansky vyhlížejícího muže proti skupině holohlavých útočníků.

Ve východoněmeckém Kochelstorfu byly objeveny nacistické symboly načmárané na zdech a garážových dveřích. U domu židovské rodiny v bavorském Bamberku policie zneškodnila bombu, i když zatím není jasné, zda má útok ultrapravicové pozadí.

Rovněž policie v Kaiserslauternu na západě země uvedla, že neznámí pachatelé nastříkali barvou na židovských hřbitovech v Dielkirchenu a Rockenhausenu hákové kříže na hroby.

Zákaz krajně pravicové Národnědemokratické strany nepomůže
Jedenáct dní po výbuchu granátu v městské dráze v Düsseldorfu, při němž bylo zraněno deset cizinců, přitom policie ve vyšetřování nadále tápe. Po nátlaku bavorské vlády z minulého týdne spolková vláda se opět otevřela diskusi o zákazu krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD). Podle mluvčího kabinetu Uwe-Karstena Heyeho ale dosavadní poznatky o této straně nepostačují, aby vláda požádala ústavní soud o její zapovězení.

Ministerstvo vnitra informovalo, že předpokladem zákazu strany je, že ta vědomě a agresívně brojí proti ústavě. Strategie NPD je ale taková, že se snaží podobným nařčením vyhnout.

"Samotný zákaz stran problém nevyřeší," sdělil navíc mluvčí Heye. V SRN byla roku 1956 zakázána Komunistická strana Německa a po roce 1989 několik menších neonacistických organizací. Přesto však nadále podobné formace existují. "Zákazy dosud neodstranily ani tento problém, ani podobné organizace," dodal Heye.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video