Berlín

Berlín | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Číšníci v Berlíně mluví čím dál víc pouze anglicky, místní reptají

  • 116
V berlínských restauracích se stále více ozývá angličtina na úkor němčiny. Někteří číšníci mluví dokonce jen anglicky, což se místním nelíbí. Podle kritiků to může německé občany odrazovat od života v metropoli.

Hlas nespokojeného lidu podle The Guardian podpořili i někteří vlivní politici. Místním občanům se nelíbí, že se Berlín stále více přizpůsobuje turistům a stává se z něj dvojjazyčné město.

„Někteří zaměstnanci berlínských restaurací mluví jen anglicky, což pro mě představuje jistou bariéru,“ nechal se slyšet náměstek ministra financí a člen Křesťanskodemokratické unie Jens Spahn pro Neue Osnabrücker Zeitung. Zároveň dodal „S podobným bláznovstvím se v Paříži nesetkáte“.

Podle Spahna by nově příchozí měli respektovat místní jazyk „Měl by s tím počítat každý přistěhovalec,“ tvrdí Spahn.

Jeho slova potvrzuje i komentátor německého listu Tagesspiegel. V článku popisuje, že při návštěvě restaurace v berlínské čtvrti Neukölln německy nemluvil ani jeden ze čtyř číšníků. „Občané by neměli být vyloučeni ze života v Berlíně jen pro to, že nemluví příliš dobře anglicky,“ postěžoval si autor komentáře Dominik Drutschmann.

Podpořte němčinu v institucích EU, vyzývají Merkelovou politici

S podceňováním německého jazyka souvisí i dopis skupiny poslanců z různých stran kancléřce Angele Merkelové. V něm vyzvali vládu, aby používání němčiny podpořila i v institucích Evropské unie.

Šéf kanceláře Merkelové Peter Altmeier reagoval, že se zasadí o prosazování oficiální korespondence v Bruselu v němčině, angličtině i francouzštině. Zároveň ale zmínil, že Německo je silný stát s širokou vědeckou základnou, ke kterému patří i mezinárodní prostředí.

Najdou se ale i tací, kteří dvojjazyčnost Berlína vítají. „Pokud chce Berlín přilákat mladé městské podnikatele a specialisty, je angličtina ve městě výhodou,“ nechala se slyšet Romana Popová ze Strany zelených.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue