Německá rada pro etiku chce zrušit vězení za incest mezi sourozenci. Ilustrační snímek

Německá rada pro etiku chce zrušit vězení za incest mezi sourozenci. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Německá rada pro etiku chce zrušit vězení za incest mezi sourozenci

  • 228
Německá rada pro etiku ve středečním prohlášení uvedla, že doporučuje zrušení trestní odpovědnosti pro incestní vztahy mezi sourozenci. Rada argumentuje tím, že bez zakotvení v zákoně zůstane incest stále stejným společenským tabu. Partaj Angely Merkelové s tím však nesouhlasí a varuje před narušením vývoje dětí vzešlých z takovýchto vztahů.

Debatu o možném uvolnění zákonů postihujících incestní vztahy vyvolal případ Patricka Stübinga, který byl coby sirotek adoptován německou rodinou a až ve dvaceti letech se setkal se svou skutečnou sestrou, se kterou měl posléze čtyři děti. Tři z nich se narodily postižené.

Rada pro etiku

Německou radu pro etiku tvoří 26 členů, které navrhuje spolková vláda spolu se zákonodárným sborem. Rada pomáhá při řešení široké škály etických otázek v sociální, vědecké, lékařské a právnické problematice.

V roce 2008 byl Stübing shledán vinným z praktikování incestního vztahu a podle platné německé legislativy strávil tři roky ve vězení. Odsouzena byla i jeho sestra, s ohledem na výchovu dětí ji však soud posléze osvobodil.

Od té doby se Stübing snaží s pomocí právníků prosadit zrušení incestu jako trestného činu. V roce 2012 narazil u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, který rozhodl, že zákaz incestu v Německu je oprávněný a neporušuje evropskou Úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod (více o rozhodnutí soudu zde).

Naděje Stübingovi dodalo středeční vyjádření Německé rady pro etiku. Ta zákonodárcům doporučila změny v legislativě, které by dekriminalizovaly incestní vztahy mezi sourozenci, píše server The Independent. Rada argumentuje mimo jiné tím, že možné genetické následky u potomků vzešlých z incestních vztahů nejsou tak závažné, aby ospravedlnily trestní odpovědnost rodičů.

Rada si také myslí, že i když za incest nebude hrozit vězení, lidé ho stále budou považovat za velké společenské tabu. „K jeho udržení tedy není nutné používat trestní právo,“ míní rada.

Strana Merkelové je proti

Předsedkyně Christiane Woopenová uvedla, že o doporučení hlasovalo celkem 26 členů rady. Čtrnáct z nich bylo pro uvolnění zákona, devět se vyslovilo proti, tři se zdrželi hlasování. 

Incest a zákony

Incestní vztahy mezi dospělými sourozenci jsou zakázané v celé řadě států po celém světě i v rámci členských zemí EU. Výjimku tvoří například Belgie, Nizozemsko, Španělsko, Portugalsko či Lucembursko, kde zákon soužití sourozenců povoluje. Podle trestního zákoníku České republiky může být člověk, který se dopustil incestu, odsouzen až na dva roky vězení.

„Incest mezi sourozenci je v západních společenstvech podle statistik velmi výjimečný (...). Lidé, na které dopadnou stávající zákony, však cítí, že jsou porušována jejich práva a svobody a jsou nuceni potlačovat svou lásku,“ stojí mimo jiné v prohlášení rady.

Mluvčí německé politické strany Angely Merkelové CDU Elisabeth Winkelmeier-Beckerová v reakci na prohlášení rady uvedla, že případné zrušení trestní odpovědnosti za incest by do společnosti vyslalo špatný signál. Myslí si také, že tento krok by byl proti „přirozenému vývoji dětí“.

Nutno dodat, že doporučení Německé rady pro etiku se týká pouze incestních vztahů mezi sourozenci a rozhodně nedoporučuje zrušení zákona v otázkách pohlavního styku mezi rodiči a dětmi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video