Romové žijící v Rumunsku se účastní křtu v pravoslavném kostele ve městě

Romové žijící v Rumunsku se účastní křtu v pravoslavném kostele ve městě Slobozia. | foto: Reuters

Západ se brání přílivu Romů z Bulharska a Rumunska. Blokuje Schengen

  • 221
Oficiálně to nikdo neřekne, ale mezi řádky to vysvítá velmi jednoznačně. Západní Evropa, vyděšená masovou sociální turistikou rumunských a bulharských Romů, neotevře dvěma nejchudším státům Evropy hranice a nepustí je do Schengenu. Británie dokonce kvůli nim mění sociální zákonodárství.

Němečtí starostové se bouří, ve městech po celém Německu se kvůli přílivu přistěhovalců z Bulharska a Rumunska začínají vytvářet nová ghetta.

"Sociální rovnováha a sociální smír jsou v nejvyšší míře ohroženy," varovalo počátkem roku sdružení německých měst. Většina imigrantů do Německa se rovnou stává žadateli o sociální dávky a to, co nejvíc Němce děsí, je vysoký podíl Romů, kteří často pocházejí z nejchudšího prostředí, nemají žádnou kvalifikaci a tím ani šanci sehnat nějakou práci.

Se srbskými, makedonskými či bosenskými Romy si německé úřady poradily zrychleným posuzováním žádostí o azyl a jejich urychleným vyhošťováním. U Bulharska a Rumunska, jejichž občané mají pasy Evropské unie, to jde hůře. A tak Německo alespoň trvá na tom, že se Sofii a Bukurešti neotevře schengenský prostor, po němž by se bulharští a rumunští Romové mohli pohybovat už zcela bez kontroly.

Jak uvedl v rozhovoru pro týdeník Der Spiegel německý ministr vnitra Hans-Peter Friedrich, Německo je připraveno zablokovat vstup Rumunska a Bulharska do Schengenu, a tím jeho občanům zamezit ve volném pohybu po unii a usazování se v Německu.

Friedrich samozřejmě neřekl, že důvodem je sociální turistika romské komunity, ale v pozadí jeho slov to je. "Není problém v tom, když lidé přicházejí do Německa za prací, to v Evropě chceme, ale nechceme lidi, kteří přicházejí pouze využívat sociální jistoty," uvedl Friedrich. Německo podle něj žádá obě země, aby zabránily zneužívání systému volného pohybu lidí migranty, kteří míří do ekonomicky silnějších zemí Evropy jen kvůli sociálním výhodám.

Masivní migrace nejchudších romských skupin z Bulharska a Rumunska, kde celkově podle odhadů žije v nuzných podmínkách na dva miliony Romů, vadí i původním německým Romům, protože posiluje předsudky německé většinové společnosti. "Většina německých Romů není vůbec chudá," řekl Spiegelu Jacques Delfeld, předseda Asociace německých Sintů a Romů z Porýní Falc.

Británie chystá změnu sociálního zákonodárství

Německo ale není samo, kdo řeší tento závažný migrační problém. Britská vláda se v souvislosti s nadcházejícím uvolněním trhu pro Rumuny a Bulhary chystá zpřísnit podmínky pro příjem podpory a sociálních dávek. Podle BBC tak chce zamezit zneužívání sociální sítě a zastavit takzvanou sociální turistiku.

Úřad premiéra zpřísnění zdůvodňuje "hlubokými obavami společnosti". Žádné podrobnosti ale neuvedl. Dodal jen, že záměrem je odstranit "falešnou a pokřivenou motivaci", která vede některé lidi k cestě do Británie.

Podle ČTK se odhaduje, že v Británii by se každý rok po uvolnění trhu mohlo usadit 50 000 Rumunů a Bulharů. Obyvatelé těchto unijních zemí se do Británie mohou přestěhovat již nyní, ale v rámci výjimek mají omezený přístup k pracovním místům. Na začátku roku 2014 platnost všech omezení skončí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video