Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Německem se prohnalo silné tornádo, napáchalo škody za miliony

  • 40
Centrální Německo zasáhlo v pondělí večer tornádo. Strhávalo střechy z domů a poničilo desítky aut i silnic. Policie odhaduje škody na miliony eur.

Živel řádil hlavně ve spolkové republice Hesensko. Prohnal se kupříkladu obcí Lumda v kraji Giessen, kde po sobě zanechal spoušť v podobě deseti zcela zničených střech a dalších padesáti poškozených.

TORNÁDO

Je silně rotující vír (se zhruba vertikální osou), vyskytující se pod spodní základnou konvektivních bouří, který se během své existence alespoň jednou dotkne zemského povrchu a je dostatečně silný, aby na něm mohl způsobit hmotné škody.

Schlüchtern, který leží asi o sedmdesát kilometrů dál od Lumdy, také zasáhlo tornádo. Strhávalo střechy, převracelo a odnášelo odpadkové kontejnery.

"Tornádo si doslova udělalo průsek skrz celé město," charakterizoval situaci mluvčí místního hasičského sboru. Hasičská stanice dopadla asi nejhůř, její střecha zpola zmizela, přičemž tašky poškodily přes dvacet aut hasičů. Nikdo ale nebyl zraněn, napsala ČTK.

S tornády se každoročně setkávají hlavně ve Spojených státech, čas od času se ale větrný živel prožene každým kontinentem (s výjimkou Antarktidy, kde meteorologové tornádo ještě nezaznamenali).

I v Česku občas řádí tornádo, víc ale downburst

V poslední dekádě tornádo silně udeřilo v Německu už potřetí. V březnu před čtyřmi lety zasáhlo oblast u Hamburku, kde si vyžádalo osm lidských životů. Jen o dva měsíce později zpustošilo střední část Německa. Tehdy zemřelo dvanáct lidí.

S tornády mají své zkušenosti i v Británii, Francii nebo Nizozemsku. Před dvěma lety živel částečně srovnal se zemí polskou vesnici Mykanów, kde zemřelo osm lidí.

V Česku není výskyt tornáda příliš častý. Podle meteorologů se na našem území objeví tak desetkrát za rok. Častější jsou tzv. tromby - tedy také silný větrný vír, který se ale nespojí se zemí. V souvislosti se silným větrem a bouřemi u nás meteorologové také čím dál více skloňují termín downburst, tedy tzv. úder vzduchové kapsy. (více o tomto jevu čtěte zde)

DOWNBURST

Velké množství krup se nahromadí v horní polovině bouře (třeba ve výšce osmi či devíti kilometrů) a v jistém okamžiku - když se okolní vzduch dostatečně ochladí - se tato "kapsa" utrhne a začne padat k zemi. Vzduch ochlazováním těžkne, stoupne jeho pádová rychlost a po dopadu na zem se "rozprskne". Jako kapka vody.

Lumda, Hesensko



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video