Německé nemocnice lákají české lékaře

  • 13
Začalo stěhování doktorů? Šéfové německých klinik, zejména v pohraničí, doufají, že ano. Čeští lékaři se stále častěji setkávají se žádostmi, aby pracovali v Německu. "Máme velký nedostatek", "přijmeme lékaře kvalifikované i začínající", "formality zařídíme", zní v nabídkách. Finančně jsou velmi lákavé - vždyť i relativně nízký plat, zato v tvrdé měně, je hned několikanásobným skokem v životní úrovni.

"Těch nabídek přišla už řada," říká přednosta plicní kliniky v Praze-Veleslavíně Boris Šťastný. "V té poslední z 21. ledna mi přednosta Katolické nemocnice v Görlitzu píše, že nabízí místa sekundářů i možnost získat atestaci. Poslal i prospekt."

Takové nabídky mu dělají vrásky na čele, lékařů začíná být leckde málo. Experti se přesto neobávají, že to bude tak dramatické. Peníze sice lákají - ale je tu mnohdy jazyková bariéra a neochota Čechů stěhovat se za prací.

Dokladem je ostatně i průzkum z pařížské Sorbonny z loňského podzimu: tamější zaměstnanci zjišťovali, jak velký pohyb pracovních sil by mohl nastat po vstupu bývalých zemí východního bloku do EU. Na otázku, nakolik by byli čeští doktoři ochotni emigrovat za prací, jich nadšeně kývla téměř polovina. Jen necelých osm procent však dodalo: ano, jsme pevně rozhodnuti.

"Ne každý je ochoten odejít, i za komunistů většina lidí zůstala. Mají tu rodinu, majetek, staré rodiče. Sám bych tu odvahu asi nenašel," podotýká předseda lékařského odborového klubu Milan Kubek. A dodává: "Ti, kteří říkají, že by odešli, tím chtějí říci především to, jak je zdejší platové poměry štvou. Ve skutečnosti by radši chtěli, aby se to tady zlepšilo."

Dokladem toho je fakt, že motivem pro odchod do ciziny není touha zdokonalit se ve své profesi - pro takový účel je totiž mnohem lepší odjet na krátkodobou stáž třeba na některou ze špičkových klinik v Americe, nikoli přijmout místo praktika v německém pohraničí. "Většina českých nemocnic je velmi dobře vybavena a medicína zcela jistě snese srovnání se světem. Doktoři nepociťují žádnou pracovní frustraci - jen materiální," soudí Kubek.

Přesuny lékařů přesto nastaly. Česká lékařská komora zrovna nedávno uzavřela konkurz na doktorská místa v oblastech bývalé NDR. "Naši němečtí kolegové si vybrali dvacet lékařů, hlásilo se jich asi třicet," uvedl prezident komory David Rath. V každém čísle komorového časopisu vycházejí jeden až dva inzeráty lákající české lékaře za hranice.

Jak dodal Rath, lékařům jsou nabízeny platy v přepočtu osmdesát až devadesát tisíc korun, navíc to není ani tak daleko - nabídky přicházejí z Drážďan či z Lipska. Zájem ze zahraničí je veliký a v praxi většinou naráží na jediné - na jazykovou bariéru. Nebýt jí, uživila by se v Německu podle Ratha klidně pětina zdejších doktorů.

Šéf komory přitom už vidí i varovné signály pro české zdravotnictví. "Stále se říkalo, jak je u nás nadbytek lékařů, ale možná to platí v Praze či Brně, jinde už ne. V České Lípě odešlo za poslední rok z nemocnice třicet doktorů ze sto deseti, kvůli nedostatku personálu tam museli zavřít oddělení jednotky intenzivní péče na interně. Obávám se, že někde už se lékařská péče ocitla pod hranicí kvality," řekl Rath.

Na místa českých lékařů pozvolna nastupují jejich slovenští kolegové. Komora zrovna tuto neděli řešila žádost patnácti lékařů o členství v této stavovské organizaci - všichni podle šéfa komory Ratha míří najednou do nemocnice v Bruntále.

"Možná se vám to bude stát směšné, ale i tady už začíná být problémem jazyk - ne všichni už dnes totiž rozumí lékařským termínům ve slovenštině, a to může skončit i velkou chybou v léčbě," varoval Rath.

Komora se proto obrací na ministerstvo zdravotnictví, aby podmínkou pro práci slovenského lékaře v Česku byla znalost češtiny - stejně jako to požadují Němci po Češích. Kromě německých zemí mají o české lékaře zájem například v Irsku či Španělsku. Jak uvedl Kubek, zájem je hlavně o praktické lékaře, rehabilitační pracovníky či specialisty na péči o staré nemocné lidi.

Ekonomický náměstek chomutovské nemocnice Karel Polena je přesto přesvědčen: "Podobné nábory se budou u nás ještě dlouho míjet účinkem, a to i u sester: ty mladé sice umějí jazyk, ale nemají zkušenosti. Ty zkušené zase neznají jazyk." "Oni mají zájem o zkušené a kvalifikované lékaře," přidává se primář Jiří Výbora z nemocnice v Teplicích.

"Ti však už do své kariéry až příliš investovali, než aby doma vše, zřejmě jen na přechodnou dobu, opustili. Perspektiva se pro lékaře navíc v Česku přece jen lepší. Když má někdo solidní místo s perspektivou odborného růstu, ale také rodinu, zůstane podle mne, nehledě na trojnásobný plat v Německu, doma." Oba však přiznávají, že kdyby chtěl personál ve větší míře odejít, měly by nemocnice problémy. "Není to jen Německo - u nás loví i pražské nemocnice," podotýká Polena.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video