Německé bezpečností síly postavily kolem Heiligendammu speciální, dva a půl metru vysoký ocelový plot.

Německé bezpečností síly postavily kolem Heiligendammu speciální, dva a půl metru vysoký ocelový plot. | foto: Profimedia.cz

Německé letovisko trne. Blíží se G8

  • 4
Letošní lázeňská sezona začne v německém Heiligendammu ve velkém stylu – kancléřka Angela Merkelová tu přivítá od 6. do 8. června nejmocnější státníky světa ze skupiny G8, sedmi průmyslově nejvyspělejších zemí světa a Ruska, které Německo předsedá.

Summity G8, týkající se často kontroverzních globálních témat, přitahují už léta desítky tisíc protiglobalizačních demonstrantů.

Letos vrcholné schůzce předchází návštěva George W. Bushe v Praze 4. a 5. června – na tu se řada demonstrantů chystá jako na "rozcvičku" před summitem.

Městečko za plotem
Návštěvníci Heiligendammu bezpochyby dají za pravdu kancléřce Merkelové, která popsala pobřeží kolem letoviska jako "nádherné".

Široké písečné pláže, promenády, vyhlídková mola, lesy, luxusní hotely, majestátní bílé vily. I proto se v těchto nejstarších německých přímořských lázních rekreovali kdysi dávno třeba členové carské rodiny.

Na začátku června bude ale zdejší idyla běžným návštěvníkům odepřena. Aby setkání, na kterém se poprvé v exkluzivní skupině G8 předvede nový francouzský prezident Nicolas Sarkozy, zatímco britský premiér Tony Blair se bude loučit, nikdo nenarušil, postavily německé bezpečností síly kolem Heiligendammu speciální, dva a půl metru vysoký ocelový plot.

Zakázaná oblast
Bariéra se kolem letoviska táhne v délce třinácti kilometrů. Plot za 12,5 milionu eur je samozřejmě vybaven bezpečnostními kamerami a hlásiči pohybu. Policie už vyhlásila zákaz shromažďování ve vzdálenosti 200 metrů od plotu.

V době summitu chtěla "zónu nikoho" dokonce rozšířit na několik kilometrů, správní soud v nedalekém Schwerinu jí však takový krok nepovolil. Omezen je také pohyb po moři.

Už teď nesmějí sportovní nebo rybářské lodi do oblasti přímo před letoviskem, před začátkem summitu bude zakázaná oblast ještě výrazně rozšířena.

Jaké jsou možnosti policie?
Německé námořnictvo vyslalo k pobřeží Heiligendammu devět lodí včetně minolovek a v nejtěsnější blízkosti letoviska byly položeny speciální sítě.

Celkem se tak má na bezpečnostních opatřeních podílet kromě zmíněných lodí více než 16 tisíc policistů a 1100 vojáků. Summit tak může výrazně snížit akceschopnost policie ve zbylých částech Německa.

"Možnosti policie budou bezpochyby překročeny," varuje šéf policejních odborů Konrad Freiberg.

Výjimečný stav
Místní přijímají povyk kolem Heiligendammu smíšeně. Na jedné straně panuje určitá radost z reklamy, které se oblasti kolem Heiligendammu dostane, jak dosvědčuje starosta nedalekého Bad Doberanu Hartmut Polzin: "Pozornost světových médií nám přinese marketingovou kampaň, kterou bychom si nikdy nemohli dovolit zaplatit."

Během přípravy summitu byla navíc podle starosty Polzina výrazně zlepšena místní infrastruktura. Ale ostatní obyvatelé už tak nadšení nejsou. Majitel zahradnictví v sousedním Reddelichu Martin Elmer říká, že nemá velké obavy z průběhu summitu a demonstrací odpůrců globalizace.

Přesto staví pro jistotu kolem svých objektů asi dvoumetrový ocelový plot. Jak říká, "musíme vycházet z toho, že tu budeme dva týdny žít ve výjimečném stavu".

Ani provozovatel sportovních lodí Jürgen Schulz z Heiligendammu není vůbec nadšený ze zákazu plavit se v okolí letoviska. "Když musí často velmi drahé lodě zůstat v přístavu, tak na tom samozřejmě proděláme. Nedostaneme přitom žádné odškodnění," stěžuje si.

Občas to policisté přeženou
Protiglobalizační aktivisté považují přijatá bezpečnostní opatření za nadbytečná a obzvláště jim jsou trnem v oku nedávné preventivní razie proti radikálním aktivistům a zákazy demonstrací v bezprostřední blízkosti bezpečnostní zóny.

Jejich výtky vystihuje mluvčí organizace Attac PeterWahl: "Směřujeme k ruským poměrům. Je to chladnokrevné potlačování práva na demonstraci a svobodu shromažďování."

Šéf Spolkového úřadu pro vyšetřování Jörg Ziercke však považuje přijatá opatření za adekvátní: "V Hamburku a v Berlíně už došlo k řadě případů žhářství, vztahujících se k summitu G8. A proto musíme, pokud chceme zajistit bezpečnost, přijmout přiměřená opatření."

Policisté sledují
A tak jak policisté, tak řada aktivistů pilně nacvičují své role na demonstrace během summitu v Heiligendammu. Ale občas to přeženou. Časopis Spiegel informoval o případu dívky, která si všimla, že ji v Rostocku sledují podivní muži v kožených bundách.

Když se jí je nedařilo asi hodinu setřást, narazila naštěstí na policejní hlídku. Ta muže v kožených bundách legitimovala – a zjistila, že jde o policisty v civilu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video