Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MAFRA

Německá policie dopadla Pitrova uprchlého společníka Romanovského

  • 14
Německá policie zatkla Vratislava Romanovského, společníka uprchlého podnikatele Tomáš Pitra. Podle televize Prima ho zadržela ve Frankfurtu na letišti, když se chystal odletět do Austrálie, kde se zřejmě dlouhodobě skrýval.

Němci Romanovského zadrželi na základě mezinárodního zatykače v rámci společného programu Sirene. Podle dřívějších informací má kromě českého také australské občanství.

"Zadržet se ho podařilo díky schengenskému informačnímu systému a spolupráci centrál Sirene ve Frankfurtu, kdy tento člověk cestoval do Austrálie, kde se zřejmě dlouhodobě ukrýval před trestním stíháním," řekl Primě Michael Weiss z Národní centrály Sirene.

Uprchlý podnikatel Vratislav RomanovskýTřiašedesátiletý podnikatel uprchl společně s Tomášem Pitrem ještě před odsouzením na šest let za daňové podvody. Dosud není jisté, zda ho Němci k nám vydají.

"Poslali jsme do Německa evropský zatýkací rozkaz, na základě něhož ho Němci můžou vydat ve zkráceném řízení. Záleží, ale na nich," řekla iDNES.cz mluvčí kriminálky Pavla Kopecká.

Romanovský se chystal vycestovat zřejmě na australský pas vydaný na jméno Viktor Litbarski-Romanovsky.

Soud ho poslal za mříže loni v lednu. Mezinárodní zatykač je na něj vydán už od února 2006. Policisté v databází osob, po kterých je vyhlášeno pátrání, upozorňují, že může být ozbrojený.

Obžaloba v procesu vinila podnikatele Tomáše Pitra, Miroslava Provoda, Jiřího Syrovátku, Milana Jungra a Vratislava Romanovského z toho, že vymáhali po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát, a stát tak připravili asi o 51 milionů korun.

V listopadu 2005 prvoinstanční soud odsoudil Provoda k devíti letům vězení, Pitrovi vyměřil 8,5 roku. Pražský vrchní soud pak všem tresty zmírnil s tím, že byly nepřiměřeně přísné. Pravomocně Pitra, Provoda a Syrovátku odsoudil k pěti letům ve vězení.

Romanovský dostal šestiletý trest a Jungr dvouletý podmíněný trest. Dovolání Pitra, Provoda, Romanovského a Jungra koncem roku 2007 odmítl Nejvyšší soud. Syrovátkovi, který trpí nevyléčitelnou nemocí, loni soud trest odpustil.

Pitr, který býval spojován s potravinářskou firmou Setuza a je považován za jednoho z nejbohatších podnikatelů v zemi, zmizel v zahraničí a trestu se vyhýbá. Do vězení údajně nenastoupil z obavy o svůj život. Je na něho vydán také evropský a mezinárodní zatykač. Provod do vězení nastoupil v červnu 2007.

,

Video