Německá ministryně školství Annette Schavanová

Německá ministryně školství Annette Schavanová | foto: ČTK

Německá ministryně školství rezignovala kvůli opsané doktorské práci

  • 47
Kabinet německé kancléřky Angely Merkelové má již druhou oběť plagiátorství. Nesrovnalosti ve více než 30 let staré dizertační práci tentokrát připravily o křeslo přímo ministryni školství Annette Schavanovou.

Přijala jsem její odchod s "těžkým srdcem", oznámila na sobotní tiskové konferenci kancléřka Angela Merkelová. To když oznamovala, že se ministryně školství Annette Schavanová rozhodla odstoupit.

Sama ministryně před novináři obvinění z plagiátorství znovu odmítla. Prohlásila ale, že se rozhodla dobrovolně odejít, protože nechce poškodit křesťanské demokraty (CDU) kancléřky Merkelové a nehodlá se stát pro kabinet přítěží. Na podzim totiž Německo čekají parlamentní volby a Merkelová doufá, že v kancléřství zůstane.

Schavanovou ve funkci nahradí opět žena - vystudovaná matematička Johanna Wankaová. Ta je nyní ministryní školství ve spolkové zemi Dolní Sasko.

Univerzita v Düsseldorfu odebrala Schavanové doktorský titul v úterý s tím, že v její vědecké práci z roku 1980 shledala "úmyslný záměr o podvod", když "v celé dizertaci systematicky a záměrně uváděla myšlenky, které ve skutečnosti nepocházely od ní".

Schavanová, která patří k nejbližším spojencům Merkelové, bezprostředně po výroku univerzity odmítla odstoupit a tvrdila, že v dizertaci nepodváděla. A totéž zopakovala i v sobotu: "Obvinění se mě hluboce dotkla," prohlásila. A opět také dodala, že se proti nařčení z plagiátorství hodlá bránit soudní cestou. Jinak se ale po odchodu z ministerské funkce chce zaměřit na svůj poslanecký mandát.

Její odmítavý postoj před sobotním oznámením rezignace kritizovala opozice, která připomněla, že během plagiátorské aféry tehdejšího ministra obrany Karla-Theodora zu Guttenberga ministryně prohlásila, že se jako dlouholetá vysokoškolská pedagožka za svého kolegu stydí.

K nejvýše postaveným obětem plagiátorských afér patří i bývalý maďarský prezident Pál Schmitt, který z funkce odstoupil loni začátkem dubna poté, co mu domovská Semmelweisova univerzita odebrala doktorský titul.

V Česku aféra s podezřelým získáváním titulů otřásla před čtyřmi roky právnickou fakultou Západočeské univerzity v Plzni. Ta nakonec zrušila 12 protiprávně vydaných diplomů v oboru právo, většinou šlo o magisterské tituly.

Kdo také opisoval

Německá politička Silvana Kochová-Mehrinová se v květnu 2011 vzdala funkce místopředsedkyně Evropského parlamentu kvůli podezření, že ve své dizertační práci opisovala ze zdrojů neuvedených v seznamu literatury. Europoslankyní zůstala.

Vídeňská univerzita v listopadu 2011 oznámila výsledek zkoumání, jež se týkalo doktorské práce eurokomisaře Johannese Hahna. Podle univerzity Hahnovu práci nebylo možné označit za plagiát, nicméně podle současných měřítek by prý nebyla přijata.

Vědecký server Nature v červnu 2012 napsal, že rumunský premiér Victor Ponta opsal většinu své disertační práce.  Akademická rada rozhodla, že by měl přijít o titul. Ministerstvo školství ale verdikt zvrátilo, případ není stále uzavřen.

Budapešťská univerzita v prosinci 2012 ELTE oznámila, že maďarský vicepremiér Zsolt Semjén vážně porušil vědeckou etiku při sepisování své doktorské práce. Vláda tvrzení listu označila za politickou provokaci, případ není uzavřen.

 

, , Lidové noviny

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video