Oskar Lafontaine a Lothar Bisky oslavují vznik nové strany | foto: Reuters

Německá levice se sjednotila, útočí na socialisty

  • 17
Německá levice se sjednotila. Do čela nové strany Levice (Die Linke) se postavil kontroverzní Oskar Lafontaine a na berlínském sněmu hned prohlásil stranu za pokračovatelku německého dělnického hnutí. Šlapat chce na paty především sociálním demokratům (SPD) a zeleným.

Nová strana vznikla fúzí dvou levicových stran - východoněmecké postkomunistické Linkspartei.PDS a západní Volební alternativy pro práci a sociální spravedlnost (WASG). Obě strany už spolu před dvěma lety společně kandidovaly do Spolkového sněmu.

V čele nové strany stanou dva předsedové. Dlouholetý předseda PDS Lothar Bisky a levicový bouřlivák Oskar Lafontaine. Právě on na zakládajícím sněmu v Berlíně nejvíc zaujal svým projevem.

"Levice stojí v tradici německého dělnického hnutí," deklamoval čerstvý předseda od řečnického pultu. Novou stranu se pokusil vymezit jako jedinou autentickou levici v Německu. Hojně se přitom opíral do SPD, jejímž býval předsedou.

"Je neuvěřitelné, co ti reformní chaoti za poslední léta připravili," střelil Lafontaine do řad svých bývalých kolegů. SPD podle něj nese zásluhu na postupné demontáži sociálního státu.

Levice se chce prezentovat i jako antiválečná strana. "Z německé půdy už nikdy nepovstane válka," citoval Lafontaine socialistickou ikonu Willyho Brandta a současně tak kritizoval SPD, která nasadila vojáky do mise v Afghánistánu.

Pozornosti bývalého ministra financí neušli ani zelení, další zdroj potenciálních voličů. Pro Lafontaina se jedná pouze o reformisty, jejichž obhajoba tržního hospodářství není slučitelná s udržitelnou politikou životního prostředí.

Jak se prosadit
U delegátů sklidil Lafontaine úspěch. Za předsedu ho zvolilo 87,9 % z nich. S obdobným výsledkem odešel i druhý předseda Lothar Bisky.  

Otázka zatím je, jak uspěje strana u voličů. Levice by se určitě ráda zařadila mezi standardní strany, které se nemusí bát o politické přežití. 

Mezi velké strany ji zatím řadí počet členů. Sedmdesát dva tisíc příznivců z ní dělá třetí největší celoněmeckou stranu (za CDU a SPD). Drtivá většina z nich ale žije v bývalém východním Německu. Úkol pro příští dny proto zní: získat duše na západě.

Nebezpečná strana
Ke vzniku nové strany už se stihli vyjádřit i další politici. Šéf liberálů (FDP) Guido Westerwelle označil systémové požadavky nové strany za levicově radikální a považuje je za ohrožení pro republiku. "Zastavit je v počátku - to neplatí jen vzhledem k pravici, ale i vzhledem k levici," prohlásil předseda na sjezdu ve Stuttgartu.

Předsedkyně zelených Claudia Rothová se nové strany neobává. Považuje ji za nekoncepční. Levice podle ní nenabízí žáné řešení ekologických problémů a ani v politice míru nejde dost daleko. Pouze odmítnout afghánskou misi podle Rothové nestačí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video