Demonstrace berlínských Rusů kvůli údajnému znásilnění třináctileté Lisy (23....

Demonstrace berlínských Rusů kvůli údajnému znásilnění třináctileté Lisy (23. ledna 2016) | foto: Reuters

Německá Ruska si znásilnění migranty vymyslela, je v péči psychiatrů

  • 345
Spor Ruska a Německa ohledně údajného znásilnění třináctileté Němky ruského původu uprchlíky nabral nečekaný směr. Dívka se přiznala, že si celý únos a znásilnění vymyslela. Podle vyšetřovatelů se jen bála jít domů, protože očekávala trest za své špatné chování ve škole.

Rodiče nahlásili zmizení Lisy 11. ledna poté, co nedorazila do školy v oblasti Marzahn nedaleko Berlína (více o údajném znásilnění čtěte zde). Dívka se objevila po třiceti hodinách, podle policie měla poranění v obličeji. Rodičům tvrdila, že ji napadli muži z Blízkého východu a Afriky. Případ se těšil mimořádné pozornosti médií i veřejnosti, připomíná server The Guardian.

Minulý víkend kvůli údajnému špatnému postupu policie protestovaly v Německu stovky ruských Němců. Po ruských médiích se k případu vyjádřil i ministr zahraničí Sergej Lavrov, který ho přirovnal k hromadnému sexuálnímu násilí o silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem (více o něm zde).

„Informace o zmizení naší Lisy byla dlouho zatajována. Doufám, že ty problémy s migrací nepovedou k pokusu politicky korektně přemalovávat skutečnost z nějakých vnitropolitických důvodů,“ prohlásil Lavrov.

Německo do Moskvy vzkázalo, že Kreml by se neměl vměšovat do vyšetřování mimo území Ruska.

Případ však má nečekané rozuzlení. Dívka totiž po rozmluvě se specialisty bez velkého přemlouvání přiznala, že si celý příběh o únosu a znásilnění přistěhovalci vymyslela. Informoval o tom státní žalobce Martin Steltner. Dodal, že dívka se jen bála jít domů ve strachu z postihu kvůli blíže neupřesněnému incidentu, který se měl odehrát ve škole.

Vyšetřovatelé na základě analýzy dívčina mobilního telefonu zjistili, že po nahlášení jejího zmizení strávila noc se svým kamarádem. Toho však policie nebude dále vyšetřovat. Matky Lisy serveru Der Spiegel sdělila, že se její dceři nedaří příliš dobře a podstupuje léčbu na psychiatrické klinice.

Německo od poloviny osmdesátých let přijalo dva až tři miliony Rusů s německými kořeny. Jejich integrace byla velice složitá. Jak uvádí server Deutsche Welle, velká část jich dodnes žije zcela nebo částečně odkázána na sociální podporu od německého státu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video