Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lékaři kvůli jedné větě nemohou pitvat, poslanci narychlo schválí změnu

  • 82
Lékaři od poloviny roku už zřejmě zase budou moci pitvat v nemocnici zemřelé pacienty. Nyní je omezuje nový občanský zákoník. "Připravili jsme rychlou změnu zdravotnického zákona, který to umožní, protože současná situace byla neúnosná," řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Některé nemocnice od začátku roku, kdy začal platit nový občanský zákoník, ještě neudělaly ani jednu pitvu u zemřelých pacientů, u nichž není jasné, na co vlastně zemřeli.

Nemohou je pitvat, protože jim to neumožňuje nový občanský zákoník. Konkrétně jedna věta, která vyžaduje souhlas pacienta. Přesněji: nerozlišuje mezi jednotlivými druhy pitev a vyžaduje u všech předchozí souhlas člověka se zákrokem. Ten však u pacientů přivezených do nemocnice v bezvědomí, kteří později zemřou, nelze získat.

Jenže zdravotnické zákony lékařům naopak nařizují, aby v případech, kdy není jasná příčina smrti, pitvu provedli a zjistili důvod úmrtí. Už třeba proto, aby se poučili pro příště nebo aby zjistili, zda nemocnice něco nezanedbala. A takových nejasných případů, na co pacient vlastně zemřel, jsou tisíce.

Zákonodárci novelu předloží jako poslanecký návrh

"Patologové teď nemohou plnit svůj úkol, který jim dávají zdravotnické zákony, občanský zákoník se tady dostal do kolize s povinnostmi lékařů, takže jsme se rozhodli urychleně jednat," říká náměstkyně ministra pro legislativu Lenka Teska Arnoštová.

K případným novelám občanského zákoníku má podle ní dojít nejdřív na konci letošního roku, proto se podle ní ministerstvo rozhodlo změnit zákon o zdravotních službách. "Jsme dohodnuti napříč politickým spektrem, že poslanci podpoří tuto úpravu," říká náměstkyně.

Novelu zákona předloží šest poslanců jako svůj poslanecký návrh. Do zákona přibude věta, že u lidí zemřelých ve zdravotnickém zařízení se nebude vyžadovat souhlas s pitvou. Návrh by měl jít politikům už na nejbližší schůzi Poslanecké sněmovny. "Tak, aby už v červnu bylo možné, aby lékaři normálně pracovali, dělali pitvy u těchto zemřelých a ověřovali si tak své léčebné postupy," řekla náměstkyně.

Šéf odborné společnosti patologů Aleš Ryška novelu občanského zákoníku hned na začátku roku kritizoval s tím, že lékaři takto nedostávají zpětnou vazbu, zda léčili správně a správnou diagnózu (více čtěte zde).

Návrh ministerstva zdravotnictví proto patologové vítají. Ten totiž mimo jiné umožní i vzdělávání nových lékařů v oboru patologie, protože ti musí mít jako součást zkoušek za sebou pitvy a analýzy u 120 vzorků - tedy lidí. A ty by v současné situaci nasbírali až za mnoho let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video